Komondor

Komondor

Suurel ja võimsal komondoril on hästi eristatav valge karv, kus pealis- ja aluskarv koos moodustavad pikad, vildisarnased „nöörid“. Täiskasvanud isaste koerte keskmine turjakõrgus on umbes 80 cm ning kaal 50–61 kg ja emastel keskmiselt 70 cm ja 36–50 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Komondor on vana tõug, mis on oma kodumaal Ungaris tuntud juba aastatuhandeid. Ta saabus Ungarisse rändavate madjaritega, kellele ta oli karjakaitsja, ning võib pärineda suurest lambakoerast, kes on samuti karjakaitsja Kaukaasiast ja Edela-Venemaalt. Komondori eristav „nööridega“ karv pakkus kaitset mitte ainult karmi keskkonna, vaid ka kõige julgemate kiskjate, sh huntide eest.

Iseloom

Valvekoeratõug komondor ei ole tõug, mis sobiks kõigile. Seepärast peaks enne ostmist seda hoolikalt kaaluma. Võõraste suhtes ettevaatlik, on ta oma perele pühendunud ning valvab ja kaitseb neid kõige eest, mida ta ohtlikuks peab. Varajane sotsialiseerimine koos hoolika kasvatamisega kogu tema elu jooksul on hädavajalik.

Tervis

Komondor on üldiselt terve ja jõuline koer ilma levinud tõuomaste terviseprobleemideta.

Liikumine

Tegevust vajavad nad umbes ühe tunni päevas. Kodus veedab ta suure osa oma ajast oma piiridel patrullides, seega tuleb veenduda, et kõik aiad on turvalised ja põgenemiskindlad.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Komondoril on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Pealiskarv on kare ning aluskarv pehme. Mõlemad karvakihid kokku moodustavad „nöörid“, mis kärpimata kujul kasvavad lõpuks maani. Koera kontrollimine pärast jalutuskäiku on hädavajalik, sest ta kipub igalt poolt lehti ja oksakesi kaasa pühkima. Kasukat ei harjata mitte kunagi – selle asemel säilitatakse „nöörid“ uusi karvu iga paari kuu tagant käsitsi naha juurest lahku jagades. Uutele omanikele peab selle tegemist õpetama aretaja või mõni teine tõu entusiast. „Nööride“ hooldamine on aeganõudev töö ning seda ei tohi kunagi unarusse jätta, sest vastasel juhul tekivad „nööridest“ suured sasipuntrad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.