Walesi terjer

Welsh Terrier

Väike, kompaktne ja jässakas Walesi terjer on lisaks ka nutikas ja töökas. Tema karv on traatjas ja karm ning seisab ruudukujuliselt tema varvastel püsti. Walesi terjerid on kas musta ja pruuni värvi või hallisalguline must ja pruun. Täiskasvanud koera turjakõrgus on kuni 39 cm ja kaal 9–9,5 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Mõned ajaloolased usuvad, et need terjerid on otsesed vana-inglise musta ja pruuni terjeri järglased, kuid pikaajalised Walesi tõud viitavad sellele, et need koerad ei ole nüüdseks väljasurnud Inglise tõu järglased. 1737. aastal pidasid Carnarvonshire'i linna elanikud end uhkusega tõu loojateks. Tol ajal tunti tõugu Carnarvonshire'i Walesi terjeri nime all. Üle kahe ja poole sajandi kasutati koertekarja saarmate ja mäkrade jahtimiseks ning 1885. aastal tunnustati Walesi terjereid ka Inglismaal.

Iseloom

Walesi terjer on aktiivne, rõõmus, intelligentne ja südamlik koer. Nad loovad oma perega väga tiheda sideme, on mänguhimulised ja lõbusad, kuid võõrastega veidi tagasihoidlikud. Kui koera tutvustatakse juba kutsikana kassidega, on ta rõõmuga nõus neid aktsepteerima. Kui seda aga ei tehta, võib koera kasse taga ajama hakata. Enamasti on nad kõige õnnelikumad siis, kui on majapidamises ainsad koerad.

Tervis

Walesi terjeril võib esineda pärilikke silmaprobleeme. Haiguseid on võimalik kontrollida.

Liikumine

Walesi terjerid on väga energilised! Nad tunduvad väsimatud ja on alati nõus mängima jooksma. Kuna nad armastavad ujuda, tuleb nendega vee läheduses viibides ettevaatlik olla. Kui sa aga ei saa oma koerale tavapärast liikumiskoormust pakkuda, lepib ta sellega ilma suurema kärata. Täiskasvanud koer peaks päevas vähemalt tunni liikuma, kuid on nõus seda ka rohkem tegema.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Walesi terjeri kasukat tuleks kaks või kolm korda aastas kitkuda. Lisaks tuleks tema karva kaks või kolm korda nädalas harjata ja kammida.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.