West Highlandi valge terjer

West Highland White Terrier

Kaunis, sasine kasukas, nöbinina ja väikesed, püstised kõrvad teevad selle tõu väga atraktiivseks. Nende kehad on kompaktsed ja pead rebasesarnased. Samas on nende kaubamärk nende valge kasukas: kahekordne karvkate, mille pealiskarv on sirge ja karm ning aluskarv pehme ja külluslik. Täiskasvanud Highlandi westie' turjakõrgus on 28 cm ja kaal 7–10 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

West Highlandi valge terjer aretati saarmate, rebaste ja muude kahjurite jahtimiseks. Selle tõu aretamiseks valiti Šoti karmikarvalise terjeri karjast välja valged kutsikad. 1620. aastatel Inglismaa kuningas olnud James I soovis väikeseid, maalähedasi koerakesi Argyleshire'st, Šotimaalt, ja ilmselt olidki need westie'd! Col Malcolm Poltallochist, Argyleshire'st lasi kogemata maha oma lemmikterjeri (tumedakarvalise) ning vandus, et edaspidi on tal ainult valged koerad, keda siis hüüti Poltallochi terjeriteks. Argylli hertsogi valduseid Dumbartonshire's hüüti Roseneathiks ning 19. sajandil tunti neid valgeid terjereid tänuks tema eestkoste ja huvi eest Roseneathi terjerite nimel all.

Iseloom

West Highlandi valge terjer on ninakas, enesekindel ja südamlik, oma perele täielikult lojaalne. Nad on valvsad ja vaprad, mis teeb neist hea valvekoera, samas võivad nad olla ka kavalad ja põikpäised. Kassidega tuleb neid tutvustada juba noores eas, sest muidu võivad nad neid vanemana taga ajama hakata. Neil võib esineda ulakaid episoode, seega soovitame koeri koolitada.

Tervis

Nende kõige levinum terviseprobleem on nahaallergia. Tõugu võib tabada ka pärilik lõualuu probleem.

Liikumine

West Highlandi valged terjerid peavad liikuma. Nad on energilised, väikesed koerad, kes armastavad palliga mängida. Nad naudivad kaevamist ning armastavad ringi hulkuda, seega veenduge, et sinu aed on kindlalt piiratud. Täiskasvanuna vajab koer päevas tunni jagu aktiivset liikumist, kuid ei ütle ära ka rohkemast.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Kui West Highlandi valge terjer mustaks saab, on parim lasta poril kuivada ja seejärel see maha harjata. Tema kasukat peab kaks või kolm korda aastas käsitsi trimmima elukutseline koertejuuksur. Lahtistest karvadest lahtisaamiseks piisab iganädalasest harjamisest.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.