Pimeda koera eest hoolitsemine

Isegi kui su koer on pime, ei suuda miski tema seiklushimulist ja lõbusat meelt murda! Koerad tulevad nägemise kaotusega hästi toime. Vaja on vaid teatud muudatusi nende eest hoolitsemises – ja nad on tagasi käppadel. Tegelikult on nii, et kui looma nägemise kaotust kompenseeritakse, võib ta elu olla täpipealt sama tore kui enne.
Pimeda koera eest hoolitsemine
Pimeda koera eest hoolitsemine
Pimeda koera eest hoolitsemine

Miks koerad jäävad pimedaks?

Koerad võivad jääda pimedaks mitmel põhjusel. Pole mõtet ennast süüdistada ega imestada, mis küll valesti läks. Pimedus võib olla:

 • kaasasündinud;
 • tekkinud hilisemas elus trauma või haiguse tagajärjel;
 • olla seotud koera meelte vananemisega.

Osa päriliku pimeduse põhjusi saab testida kas koera vanematel või kutsikal enne tema kojuviimist. Pärilikud põhjused kipuvad esinema teatud tõugudel – näiteks on pimedus levinud kollide seas haiguse tõttu, mida tuntakse kolli silmaanomaalia all. Kui kaalud puhtatõulise kutsika ostmist, siis räägi oma loomaarstiga probleemidest, mis võivad konkreetsel tõul geneetiliselt edasi kanduda. Nii oled paremini teadlik võimalikust pimeda koera eest hoolitsemisest ja saad otsustada, kas oled valmis seda riski võtma.

Kui kahtlustad, et koer kaotab kohe-kohe nägemise, pea loomaarstiga nõu. Osa pimedust põhjustavaid haigusi on hästi ravitavad, näiteks läätsekaed saab eemaldada. Seepärast ongi hea konsulteerida veterinaariga isegi juhul, kui su koer paistab pimedana hästi toime tulevat.

Kas mu koer on pime?

Kui su koer on pime, siis võid näha tema käitumises teatud märke.

 • Enamasti on tegemist pimedaks jäämisega siis, kui koer komistab asjade otsa.
 • Kui su koer on ühest silmast pime, siis võib ta ootamatu liikumise peale sellel küljel ehmuda – ta lihtsalt ei näinud sind või kedagi teist lähenemas.
 • Koerad, kes jäävad järsku pimedaks, võivad olla segaduses ja stressis.
 • Võimalik, et märkad koera silmi vaadates anomaaliat – ta silmad ei näe samasugused välja nagu tavaliselt. Sina tunned teda ju kõige paremini!
 • Koer ei pruugi su kätt või maiust jälgida, kui sa neid liigutad, olgugi et ta on sama energiline ja liputab saba sama innukalt nagu alati.

Kui oled koera nägemise pärast mures, pane loomaarsti juurde aeg kinni, sest osa haigusi saab lihtsalt ravida, ennetades nii nägemise edasist kaotust. Järsk pimedaks jäämine on aga veterinaarne hädaolukord, mis võib ajada su looma segadusseja stressi. Sellisel juhul tegutse kiirelt.

Kuidas pimedus mu koera mõjutab?

Üllataval kombel tekitab pimedus keskmisele kodukoerale vähe probleeme. Tegelikult ei pruugi sa koera nägemise kaotusest isegi teada, kuni kolid uude kohta või teed praeguses kodus muudatusi. Kui su koer kaotab nägemist järk-järgult, nagu juhtub vanadusest tingitud läätsekae või progressiivsete geneetiliste haiguste korral, õpib ta selgeks, kus on mööbel, toidukausid ja trepid, justkui ta nägemine oleks endiselt täiuslik. Ta ei ürita sind ära petta. Ta õpib lihtsalt suurema kärata toime tulema – ja see tuleb tal väga hästi välja.

Koera halb nägemine ei ole kuigi suur takistus ka siis, kui te koos õue lähete. Vanemaealine seitsmeaastaselt pimedaks jäänud borderkolli võib olla näiteks loopimismängus maailma kõige osavam koer. Ka pikad jalutuskäigud võivad olla sama nauditavad, kui pind on võrdlemisi sile ja te kõnnite tuttavat rada. Kui su koer on kutsikapõlvest saadik pime, võid pidada treeneriga nõu, kuidas pimedat looma koolitada. Nägemise kaotanud koerte koolitamiseks on spetsiaalsed meetodid, mis aitavad nii sul kui ka koeral teineteise oskusi parimal moel ära kasutada.

Pimeda koera kohanemise toetamine

Pimeda koera eest hoolitsemine
 • Kui see on võimalik, ära jäta ootamatutesse kohtadesse takistusi ega liiguta mööblit, sest see võib su halva nägemisega koera segadusse ajada.

 • Veendu, et lapsed mõistavad koera vajadusi ega jäta mänguasju vedelema, kuna koer võib nende otsa komistada.

 • Me kõik räägime koertega ja anname rutiinselt suulisi märguandeid, nii et kasuta neid maksimaalselt ära. Ära tee jutus pause ja räägi kõva häälega, et pime koer mõistaks sind paremini.

 • Koolitamine on oluline, kuna pime koer peab vastama ainult kuuldavatele märguannetele. Otsi koolitaja, kes on spetsialiseerunud nägemisprobleemiga koerte väljaõpetamisele.

 • Koera haistmismeel võib olla abiks ohtlike piirkondade tuvastamisel. Võid märgistada kodus teatud kohad, et loom teaks, mida oodata.

 • Näiteks võid märgistada trepimademe väikse koguse sidruniõliga. Sinu jaoks pole lõhn liiga tugev, kuid koera terav nina õpib kähku ära, mida see tähendab!

 • Selgita pereliikmetele, et nad peavad lähenema koerale ettevaatlikult ja kasutama seejuures alati looma nime, sest pimedat koera on kerge ootamatu puudutusega ehmatada.

 • Kokkuvõtlikult: olgu koera nägemine milline tahes, ei ole mingit põhjust, miks täielik või osaline pimedus peaks tema elukvaliteeti halvendama. Ta vajab vaid sinu armastust ja tähelepanu ning te mõlemad saate nautida elu ja üksteise seltskonda samamoodi kui varem.

Call us

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.