Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Koera kehavormi hindamine
Šokolaadist labrador jookseb aias ringi

Liikumine tagab tervise. Koera kehaline aktiivsus

Lugemisaeg: 4 min

Liikumine aitab su koeral hoida kaalu kontrolli all ja saavutada ideaalset kehalist seisundit, ammutada energiat ning säilitada kardiovaskulaar- ja immuunsüsteemi tervist.

Kui lööd kaasa, saad eelmainitud tervisekasust ka ise osa!

Miks peab lemmikloomaga liikuma?

Koerale meeldib õues olla ja mitmel moel liikuda, eriti kui sina ka veel kaasas oled. See ei paku üksnes võimalust koos kvaliteetaega veeta, vaid saada lisakasu üksteise seltskonna nautimise kaudu tugevnenud sõprussidemest.

Koera liikumise vaheldamine

Koera kehalise vormi toetamine ei tohiks kunagi olla teie kummagi jaoks tüütu kohustus. Koer peab saama liikuda lõbusalt ja mitmekesiselt. Ta ei vaja üksnes pikki aeganõudvaid kõnde, sest kui koer liigub iga päev ühtemoodi, on tal täpselt sama igav nagu sinulgi. Kui teed muudatusi ja tood treeningkavasse vaheldust, on iga päev huvitav ning te liigute mõlemad parema meelega. Vahel võib teil lausa meelest minna, et vabanete liigsest energiast.

Kavanda eri jalutuskäike, mida vaheldada, ning püüa lisada neile mänge ja ülesandeid. Veendu, et koer saab kuhjunud energiast vabaneda, kuid ära kurna teda liialt. Mõtle, kui palju ta suudab joosta, enne kui ära väsib, ja jälgi, et tal jääks kojuminekuks piisavalt jaksu.

Kui su koeral on rohkem energiat kui sinul (sageli nii on!), siis mängi palli või lendava taldrikuga loopimismängu. Selline liikumine on koerale alati lõbus. See tähendab, et ta saab joosta pikki vahemaid ilma sinu silmist kadumata, aga sina ei kurna end ära. Eriti kasulik on see kutsikatele ja noortele koertele, kes paistavad olevat valmis sinuga lõpmatuseni mängima.

Kui kasutad positiivset kinnistamist kallistuste ja patsutustega (aga mitte liiga suurt kogust maiusi, mis võivad põhjustada kaaluprobleeme!), kurnavad paljud koerad hea meelega su viskekätt. Pulgad võivad pinde anda ja koera hammastele, kõrile või kõhule kahju teha. Vali selle asemel mõni vahva viskemänguasi, nagu pall või piiksuv kujund, millega saaks ka köievedu mängida.

Koerasport on iga kehaline liikumine, mis on teile meele järele. Koerasport võib olla rahulik või energiline, meeskondlik või üksikala – ühesõnaga, igaühele leidub midagi. Loe koertega harrastatavate eri spordialade kohta meie artiklist.

Kui su koer on vanemaealine, eelistab ta ehk rahulikumat ilma tõttamiseta jalutuskäiku, mis aga ei tähenda, et ta ei naudiks muutusi maastikul. Sa võid viia ta eri maastikele jalutama, veendudes, et tal on seal palju huvitavat vaadata ja nuuskida.

Rahulik algus

Kui su koer ei ole korrapärase liikumisega harjunud, aga sina oled otsustanud hakata treenima, siis alustage rahulikult. Nii on teil mõlemal kergem ja teil on aega vastupidavust parandada. Lase koeral liikuda lühikest aega ja aeglaselt. Pikenda järk-järgult nii aega, kiirust kui ka vahemaad, kuni koer saab oma kasvu, tõu ja kaalu kohta vajalikul määral liikuda. (Kui sa pole kindel, kui palju ta peaks liikuma, küsi loomaarsti käest järele.)

Koeral on kergem, kui ta hakkab käima jalutamas või jooksmas pehmel pinnasel, nagu muda, liiv või rohi, kuni tema käpapadjad tugevnevad. Esmalt on hea mõte hoida koera jalutuskäigu või jooksu ajal rihmas, et ta ei läheks üksinda uitama. Kui su loom on tugev või innukas, siis tagavad koonurihm või traksid tema üle parema kontrolli ja meelerahu. Kui su koer jookseb vabalt, siis veendu, et ta on õpetatud kindlasti kutsumise peale tagasi tulema.

Kui su koeral on olnud terviseprobleeme, siis võiksid koostada loomaarstiga erivajadustele vastava liikumiskava.

Söögiajad

On soovitatav, et loomaomanikud ei treeniks koera vahetult enne ega pärast söömist, sest täis kõhuga jalutamine või jooksmine võib tekitada seedehäireid. Lisaks jälgi, et koer saaks söögiaegadel piisavalt vett, et ta ei kannataks veepuuduse all, vaid oleks valmis liikuma.

Sadagu taevast kasvõi pussnuge

Olgu ilm märg ja külm või soe ja päikseline – koer vajab korrapärast liikumist, et olla heas vormis. Loomulikult on väga soe või külm ilm nii koerale kui ka sulle katsumus, sest koer võib samuti külmakahjustuste käes kannatada nagu inimene.

Kui su koer kõndis lumel, pühi tema käpapadjandid puhtaks ja eemalda lumi, jää või sool, mis võib olla karvastikku kinni jäänud. Suvekuudel võib koer saada lõbusa jalutuskäigu kestel päiksepõletuse või kuumarabanduse. Samamoodi võivad ta käpad kuumal asfaldil haiget saada, nii et ole teetööde läheduses kõndides ettevaatlik. Kui su koeral on väga tundlikud käpad, võid kaaluda papude ostmist, tänu millele on ta valmis iga ilmaga jalutama!

Ükskõik kuidas te ka koos aega ei veeda, pea alati meeles, et koer armastab sinuga koos olla! Seega võiksid muuta ühise aja eriliseks, mitte iga päev ühes ja samas pargis lonkida. Kohtumine võõraste koertega ja uute jälgede ajamine on osa lõbust!

Tõu vajadused

Osa tõuge vajab loomuldasa sagedasemat ja jõulisemat liikumist kui teised. Eri tõud eelistavad eri tegevusi, nii et on hulk võimalusi, mille vahel võid valida.

Võid teha trenni- ja mänguvaliku selle järgi, milleks su koeratõug on üldse aretatud. Terjeritele meeldib kaevata. Jahikoertele meeldib taga ajada – nemad eelistavad spurtimismänge. Karjakoerad armastavad väga koerasporti. Loe lähemalt, kuidas koera instinktiivsetele liikumis- ja mängueelistustele vastu tulla, ning avasta tema sisemised anded ja kasuta neid ära.

Pea meeles, et kõik, mida te koos teete, peaks olema lõbus, mitmekesine ja meeldima teile mõlemale. Kui lähened asjale seikluslikult, oled alati õigel teel!

Seotud artiklid