Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
Koera kiibistamine
Koer uuriti loomaarsti juures

Koerte ja kutsikate vaktsineerimine

Lugemisaeg: 5 min

Armastava omanikuna tahad teha kõik, et oma lemmiklooma võimalike eluohtlike haiguste eest kaitsta. Seepärast tuleb koera õigel ajal vaktsineerida. See mitte üksnes ei kaitse sinu enda koera, vaid takistab haiguste levikut ka teistele koertele.

Vaktsiinid on koera tervise seisukohalt tähtsad. Seepärast pead looma kindlasti vaktsineerima, kui majutad teda kennelis või ta läheb puhkusele. Enamik majutust pakkuvaid kenneleid nõuab tõendeid selle kohta, et su koera vaktsiinid on ajakohastatud. Kui kavatsed koera välismaale kaasa võtta, eeldatakse samuti, et esitad vaktsineerimistõendi.

Kui unustad koerale põhi- või kordusvaktsineerimiseks aja kinni panna, võib see tuua kaasa vähenenud vastupanuvõime haiguste suhtes ning tekitada probleeme, kui soovid koeraga reisida. Tee oma kalendrisse igal aastal märge, et sa ei unustaks looma vaktsiine uuendada!

Millal kutsika vaktsineerimine algab?

Loomaarst selgitab täpsemalt, millised vaktsiinid on saadaval ja kui sageli neid peab manustama. Vaktsineerimist võib alustada, kui kutsikas on 6–12 nädalat vana. Pead teda seni teistest koertest eemal hoidma, kuni kõik vaktsiinid on tehtud.

Kutsikat vaktsineeritakse kahe süstiga, mille vahele jääb kaks nädalat. Ära unusta küsida kasvatajalt või varjupaigast, millised vaktsiinid on tehtud ja millal need tehti, et saaksid broneerida loomaarsti juures aja vaktsineerimise lõpuleviimiseks. Kuigi kutsikas ei tohiks teiste koertega enne kokku puutuda, kui loomaarst on selleks loa andnud, võib ta mängida teiste majas elavate koertega juhul, kui ka nood on saanud kõik vaktsiinid.

Lisaks kutsika vaktsiinidele vajab koer kordusvaktsiine. Loomaarst ütleb sulle, mida ja millal loom vajab. Küsi ta käest vaktsineerimisgraafik, et saaksid need olulised kuupäevad oma kalendrisse kirja panna.

Mis liiki vaktsiine on koertele olemas?

Koerte vaktsiinid võib jaotada kaheks: tuumik- ja mittetuumikvaktsiinid. Tuumikvaktsiinid on soovituslikud kõigile koertele, samas kui mittetuumikvaktsiine soovitatakse igale koerale eraldi olenevalt ohuastmest. Loomaarst ütleb, mis kellelegi sobib.

Mis haigusi vältida ja millised vaktsiinid on olemas?

Koera tuumikvaktsiinid

Koerte parvoviirus

Koerte parvoviirus on viirushaigus, mis levib kokkupuutel saastunud väljaheitega ja mis võib lõppeda looma surmaga. See on nii laialt levinud kui ka nakkav. Sümptomite hulka kuuluvad sageli oksendamine ja kõhulahtisus (vahel verine), palavik ning isu kadumine. Nakatunud koerad vajavad intensiivset veterinaarabi. Vaktsineerimine on ülitähtis, et ennetada nakatumist ja hoida haiguse levik kontrolli all.

Koerte katk

Tegemist on äärmiselt nakkava viirushaigusega, mis lõpeb sageli looma surmaga. Üldiselt mõjutab see hingamis-, seede- ja närvisüsteemi ning algab palavikuga. Nakkus kandub edasi õhu kaudu ja ainus tõhus viis selle kontrolli all hoidmiseks on vaktsineerimine. Õnneks on see tänapäeval märksa vähem levinud haigus, kuid piirkondades, kus vaktsineerimine on kahanenud, on teatatud sagenenud haigestumisjuhtumitest. Seetõttu on oluline koeri endiselt vaktsineerida.

Koerte nakkav hepatiit (koerte 1. tüüpi adenoviirus)

See nakkuslik viirushaigus võib põhjustada eri sümptomeid alates palavikust, janust ja isukaotusest kuni veritsemise ja maksakahjustusteni. Nakkus levib saastunud uriini, väljaheidete või sülje söömise kaudu. Hea on see, et haigust saab vaktsineerimise abil ennetada.

Leptospiroos

Tegemist on bakteriaalse haigusega, mis tavaliselt kandub edasi otsekontakti kaudu saastunud uriini või veega ja mis võib lõppeda looma surmaga. Peamised haiguskandjad on rotid. See võib põhjustada kiiresti surmaga lõppevaid neeru- ja maksakahjustusi. Lisaks võivad sellesse nakatuda inimesed.

Koerte nakkav trahheobronhiit (nn kennelköha)

Tegemist on äärmiselt nakkava, kuid üldiselt leebelt kulgeva haigusega, mida võivad põhjustada mitmesugused haigustekitajad, sh koerte paragripi viirus, koerte 2. tüüpi adenoviirus ja bakter Bordetella bronchiseptica. Haigus algab kurgupõletikuga, mis võib liikuda edasi kopsudesse, mis on noorte ja vanade koerte puhul juba raskem seisund. Haiguse peamine sümptom on kuiv, kare, rögatu köha, millele võib järgneda öökimine või õhu ahmimine. Vaktsiin manustatakse otse koera ninna ja enamik mainekaid kenneleid nõuab, et koer oleks selle haiguse vastu vaktsineeritud, enne kui nad on nõus ta enda juurde võtma.

Marutaudiviirus

Marutaud on väga raske ja surmaga lõppev haigus, õnneks on Eesti ametlikult marutaudivaba maa. Selleks et nii ka jääks, on koera vaktsineerimine kohustuslik, vähemalt kord kahe aasta jooksul.

Koerte koronaviirus

Koronaviirus põhjustab koertel kõhulahtisust, eriti kutsikatel ja noorloomadel. Võimalik, et see vaktsiin kuulub kompleksvaktsiini hulka. Loomaarst selgitab täpsemalt.

Pea loomaarstiga nõu, mis vaktsiine su koer võiks saada, ja pea meeles, et kui pead looma kennelisse viima või kavatsed temaga välismaale minna, siis tee varakult uurimistööd, et täita kõik vajalikud nõuded.