Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Sobiva kutsika leidmine
Koer seisab koos omanikuga metsas

Teile sobiva koera valimine

Lugemisaeg: 4 min

Koera võtmise otsus on üks parimaid otsuseid üldse – samuti üks vastutusrikkamaid. Nii nagu oluliste otsuste langetamisel ikka, tuleb ka enne kutsika kojutoomist teha eeltööd. Nii võite olla kindel, et valite sellise koera, kes sobib teie ja teie eluviisiga.

Kas võtta tõukoer, ristand või segatõuline loom?

Kui võtate koera esimest korda elus, siis peaksite kõigepealt otsustama, kas soovite tõulooma, ristandit või segatõulist koera.

Tõukoera ehk puhtatõulise looma võtmise eelis on see, et te teate looma kohta üksjagu ette. Te võite olla üsna kindel selles, kui suureks teie neljajalgne sõber kasvab, kui pikk ja millise tekstuuriga on tema karv, missugused on tema iseloom ja energia, samuti teate juba ette võimalike terviseprobleemide kohta, mis seda konkreetset tõugu ohustavad.

Ka ristandite puhul võib ühes ja teises asjas ette kindel olla. Ristandil on kahes eri tõust vanemad, kuid on keeruline öelda, kumb neist mõjutab teie koera välimust ja iseloomu rohkem, kui üldse. Nt borderkolli ja labradori ristand võib olla nii rahulik kui ka energiast tulvil või siis ei kumbagi.

Segatõuliste loomadega (teisisõnu krantsidega) läheb asi lõbusaks. Kuna neil on tõutu taust, siis ei jää teil muud üle, kui äraarvamismängu mängida, isegi kui te märkate nende juures vahel ühele või teisele tõule omaseid jooni. Segatõuliste loomade üks eeliseid on nende tugevam tervis, kuna nende geneetiline baas on mitmekesisem ning neil esineb vähem geneetilist päritolu tervisehädasid.

Koeratõugudega saate tutvuda ja endale sobiva valida meie TÕUGUDE VALIKUVAHENDIST

Kutsikas või täiskasvanud koer?

Ega väljend „kutsikasilmad” ole tühja koha pealt tekkinud – kutsikates lihtsalt on midagi, mis muudab nad täiesti vastupandamatuks! Kuigi loomake on armas nagu nööp, ei tähenda see automaatselt, et ta on teie jaoks sobivaim valik.

Kui kaalute kutsika võtmist, siis arvestage, et ta on loomu poolest uudishimulik ja õpihimuline, nii et te peate leidma tingimata aega tema koolitamiseks. Tänu teie armastusele, hoolele ja koolitusele saab entusiastlikust valgest lehest suurteos! Looma koolitamine on vahva, ent raske töö – teil tuleb õpetada kutsikale kõike alates hädal käimisest kuni rihma otsas kõndimiseni. Kui teil on selleks piisavalt aega ja kannatust, siis pakub looma arengu jälgimine suurt rahuldust ning kogu teie töö ja vaev aitab luua koeraga väga lähedast sidet.

Teine võimalus on pakkuda uut kodu teismelisele või täiskasvanud koerale. Kui võtate koera esimest korda elus, siis võibolla sobib selleks kõige paremini vanemaealine loom. Enamik täiskasvanud koeri on juba kuigipalju välja õpetatud ja sotsialiseeritud.

See ei tähenda, et teie ei pea enam midagi tegema – ei, teha on küll ja veel, kusjuures ei leidu ühtki põhjust, mis takistaks teil luua oma lemmikuga sama sügavat sidet nagu kutsikaga. Ütlus „vanale koerale uusi trikke ei õpeta” ei pea paika, kuna kõik koerad õpivad kogu elu.

Kahjuks ei ole kõigil varjupaika jõudnud koertel varem armastavat kodu olnud, nii et neil võib oma n-ö pagas kaasas olla. Sellised loomad vajavad eriti palju armastust, kannatust ja aega, kuid kõik see tasub end nii teile kui ka koerale kuhjaga ära ja loob teie vahel eluaegse sõpruse. Koolitamise ajal toimuv koostöö aitab veelgi teievahelist lähedust süvendada ja usaldust suurendada. Mainekate varjupaikade töötajad ja vabatahtlikud oskavad anda teile looma valikul nõu, et leiaksite endale täiusliku kaaslase.

Isane või emane koer?

Järgmiseks peate mõtlema, kas võtta isane või emane koer. Arvamusi on seinast seina ja lõppude lõpuks oleneb kõik ikkagi teie isiklikest eelistustest.

Osa loomaomanikke väidab, et emaseid koeri on kergem koolitada ning nad hoiavad inimest rohkem, samas ütlevad teised, et emased on just iseseisvamad ja eemalehoidvamad. Isaste kohta väidetakse, et nad kehtestavad ennast rohkem, kuid juhul kui nad muutuvad liialt esiletükkivaks ja enesekindlaks, siis aitab kastreerimine nendega paremini toime tulla (kuigi see oleneb ka koera vanusest kastreerimise ajal ning konkreetsest loomast).

Ühest vastust ei ole, samuti peate pidama meeles, et teie looma iseloom ja käitumine olenevad paljuski tema isikupärast ning sellest, kui palju aega te tema koolitamisele ja sotsialiseerimisele pühendate. Kastreerimata/steriliseerimata loomi võib olla vahel keeruline pidada.

Isased kipuvad emaseid otsides hulkuma minema ja steriliseerimata emaseid on raske innaajal talitseda, vahel tekivad neil ka nn fantoomtiinused. Kui soovite tegeleda tõuaretusega, siis peate nende katsumustega silmitsi seisma. Soovimatud tiinused võivad tekitada nii teile kui ka teie koerale selliseid probleeme nagu poegimisaegsed komplikatsioonid või kutsikatele kodude leidmine. Steriliseerimine maksab üldjuhul rohkem kui kastreerimine, ja kui loom on juba tiine, siis seda enam.

Lugege kastreerimise/steriliseerimise mõju kohta loomale lähemalt meie KKK leheküljelt.

Koerakasvataja või varjupaik?

Kui eelistate tõulooma või ristandit, siis tuleb teil leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöörduge Eesti Kennelliidu poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad teid kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva.

Varjupaigakoerale uue kodu ja teise võimaluse pakkumine võib pakkuda suurt rahuldust. Uut ja seda päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Igaühel neist on oma taust, paljud ei ole eelmise kodu kaotuses ise sugugi süüdi ja tahaksid väga teie pere liikmeks saada.

Mainekad varjupaigad on inimeste ja koerte kokkusobitamisel väga hoolikad – kindlasti ei taha nad, et loom uuesti hüljataks, samuti ei soovi nad, et teie võtaksite koera, kes teile ei sobi. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka teid, teie peret ja eluviisi tundma, enne kui teid mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad teid hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele.

Ei tule vast üllatusena, et kodu otsivad rohkem täiskasvanud loomad kui kutsikad ja et viimased rabatakse suhteliselt kiiresti ära. Kui olete kindlalt otsustanud, et võtate varjupaigast kutsika, siis peate võibolla mitme varjupaigaga ühendust võtma ja ka oma kodupiirkonnast kaugemale vaatama, et leida just see õige loom. Soovitame vaadata Varjupaikade MTÜ kodulehele.

Kuidas iganes koer teie ellu ka ei tuleks – varjupaiga kaudu või kasvataja käest –, võite olla kindel, et teid ja teie uut sõpra ootavad edaspidi ees toredad seiklused.