Your Pet, Our Passion.
Briard Mobiil

Briard

Briard'id on kogukad (kuid mitte raskekaalulised), kenad ja pika silmatorkava karvaga koerad. Tavalisemad värvid on must ja kollakaspruun, kuigi täheldatud on ka kiltkivihalli. Nad on lihaselised, sitked ja heade proportsioonidega. Lihaseline kael hoiab uhkelt pead. Hoolimata silmade ümber olevast karvast, on nad väga terava nägemisega. Täiskasvanud emaste turjakõrgus on umbes 58–65 cm ja kaal 34 kg. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 61–69 cm ja kaal umbes 38,5 kg.

Vajalik teada
  • Kogenud omanikule sobiv koer
  • Nõutav lisatreening
  • Naudib tempokaid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
  • Suur koer
  • Jäta vahele
  • Vajab hoolitsemist iga päev
  • Allergiaohutu tõug
  • Jutukas ja häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
  • Võib vajada teiste loomadega harjutamist
  • Võib vajada lastega harjutamist

Iseloom

Loomult kaitsvatena on briard'id tugevad, valvsad ja vaprad koerad, kellel võib teiste koertega probleeme ette tulla, kui nendega õigesti ei tegutseta. Nad lepivad teiste koduloomadega, kui neid korralikult tutvustada. Nad on kõige õnnelikumad kodus osana perekonnast ja suhtuvad võõrastesse kahtlustavalt. Briard'id on elavad koerad ja neile meeldib mängida. Need mängud võivad aga liiale minna, seetõttu on ettevaatus omal kohal, kui peres on väikesi lapsi.

Päritolu

Briard'i täpne päritolu on teadmata. Arvatakse, et tõug tekkis Euroopas keskajal, pärinedes idamaistest lambakoertest, keda ristati kohalike valvekoeratõugudega. Prantsusmaal tekkis sellest kombinatsioonist briard. Ühe iidse loo versioon räägib, et Aubry de Montdidier tapeti ja ainsaks tunnistajaks oli tema koer. Koer jälitas pidevalt tapjat ning kuningas sai olukorrast teadlikuks ja lubas pidada mõrvari ja koera vahel duelli (keskajal tavaline toiming). Koer võitis duelli. Briard'i füüsilised võimed ja tööoskus viitab, et ta on tõepoolest Aubry koera järglane. Tõug sai oma nime Prantsusmaa Brie piirkonna järgi.

Üldiselt on briard'id terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

See tõug on väga energiline ja vajab palju tegevust. Neile meeldib ujuda ja joosta ja nad peaksid saama päevas rohkem kui kaks tundi liikuda, samuti trenni, mis stimuleeriks nii nende mõistust kui ka keha.

Suured koeratõud, nagu briard, on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Briard'il on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Karvahooldus nõuab märkimisväärselt tähelepanu, kuid eraldi koerajuuksurit ei ole tarvis. Karvaajamise piiramiseks peaks nende karmi topeltkarva tihti harjama ja kammima. Nii ei lähe tema karv vilti ja on puhas ja pulstideta. Selle koera karva on soovitatav kammida nahani kihtide haaval ülespoole liikudes (line-brushing). Kõrvad peavad seest puhtad olema ja üleliigsed karvad tuleks eemaldada. Samuti peab regulaarselt kärpima nende käpapadjakeste vahel kasvavaid karvu.

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.