Your Pet, Our Passion.
Yorkshire'i terjer mobiil

Yorkshire'i terjer

Kääbustõugu Yorkshire'i terjer on tuntud oma rikkalike lokkide poolest, mis on küllalt sarnased inimjuustele. Ka nende kasuka terassinine ja kuldne (rikkalik pruun) värvus on ebaharilik. Yorkshire'i terjer tundub oma pead kõrgel hoides väga tähtsana. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 18–20 cm ning ta ei kaalu rohkem kui 3,2 kg.

Vajalik teada
  • Kogenematule omanikule sobiv koer
  • Nõutav elementaarne treening
  • Naudib aktiivseid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist tund aega päevas
  • Kääbuskoer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohutu tõug
  • Väga häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib vajada teiste loomadega harjutamist
  • Võib vajada lastega harjutamist

Iseloom

Yorkshire'i terjer on väike, suure iseloomuga koer. Tegemist on koeraga, kes ühel hetkel mõnuleb rõõmsalt vanaema põlve peal ja naudib kaisutamist, kuid teisel hetkel hüppab läbi õhu ning tormab naabri koerale näitama, kes on boss. Yorkie'd on siiski terjerid ning kaitsevad sangarlikult oma territooriumi.

Päritolu

Usutakse, et Šoti kangrud tõid 1850. aastatel Šotimaalt Yorkshire'i ja Lancanshire'i elama asudes endaga kaasa väikese terjeri. Need Šoti terjerid, keda vahel tunti ka Halifaxi terjeri nime all, segunesid kohalike väikeste terjeritega. Usutakse, et yorkie'des on segunenud Manchesteri, Malta, Skye, Dandie Dinmonti ja Paisley terjerite veri. 1861. aastal Šoti terjerina esitletud koer sai hiljem tuntuks Yorkshire'i terjeri nime all ning sellisena tunnustas tõugu 1886. aastal ka Briti Kennelklubi.

Yorkshire'i terjerid elavad üpris kaua. Samas on neil eelsoodumus silmaprobleemide tekkeks, neil võib esineda põlvekedra nihestusi, spetsiifilist reieluu haigust, põiekive, hingetoruhäireid ja kaasasündinud maksaprobleeme.

Et su yorkie oleks terve ja heas vormis, peab ta kindlasti iga päev liigutama. Yorkshire'i terjerid armastavad jalutada ja võimalusel korral võivad nad kilomeetrite kaupa ringi sörkida. Lühike jalutuskäik sobib yorkie'le vaid siis, kui ta saab korralikult ringi nuuskida ja oma vaimu stimuleerida. Pidage meelest, et Yorkshire'i terjerid pole vaid sülekoerad. Sarnaselt teistele koertele meeldib neile joosta, palli püüda ja mängida. Täiskasvanud koer peaks iga päev vähemalt pool tundi liigutama.

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Lemmikloomast Yorkshire'i terjerit tuleks igapäevaselt harja ja kammiga hooldada ning kõik pusad eemaldada. Pats tuleks lahti võtta, läbi harjata ja uuesti teha. Kui jätate patsikummi mitmeks päevaks koerale pähe, hävitab see tema karva. Sabaalust ja selle ümber asuvat karva tuleks kontrollida, et sinna poleks väljaheiteid kinni jäänud. Ka tema hambaid tuleks igapäevaselt pesta, sest väikestes suudes lagunevad hambad kiiremini. Kui oled oma koera igapäevase hooldamise selgeks saanud, ei tohiks see võtta kauem kui 15 minutit.

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.