Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Kassi kehavormi hindamine
Laiguline kass lamab voodil

Kas teie kass on ülekaaluline?

Lugemisaeg: 3 min

Nii nagu inimesed, võivad ka kassid vahel kaalus juurde võtta, eriti kui nad jäävad vanemaks ja passiivsemaks, aga ka siis, kui nad viibivad pidevalt toas.

Kuidas saada aru, et kass on ülekaaluline?

Kassi ülekaalu määramine võib osutuda keeruliseks, eriti kui tegemist on pikakarvalise loomaga, pealegi on osa kasse tõule omaselt jässakamad kui teised. Meie kehavormi hindamise töövahendit on lihtne kasutada ning võtab aega kõigest paar minutit, et teada saada, missugune on teie kassi kehaline seisund.

Kui teil on endiselt mingeid kahtlusi või teile tundub, et teie kass on ülekaaluline, siis pidage loomaarstiga nõu. On oluline, et te vestleksite enne kassi toitumise muutmist loomaarstiga, sest ülekaalu ei pruugi põhjustada lihtsalt suur isu, vaid mõni varjatud haigus.

Kuidas kassi kaaluda?

Kassi kaalumine kodus on lihtne viis tema kaalu jälgimiseks. Võtke lihtsalt kass sülle ja seiske kaalule, seejärel lahutage tulemusest enda kaal ning saadud vahe ongi teie kassi kaal. Ärge lootke siiski üksnes selle peale, kuna kehalise seisundi kontrollimine annab teile kassi tervisest palju täpsema ülevaate.

Kuidas aidata kassil kaalus alla võtta?

Kui olete jõudnud järeldusele, et teie lemmiklooma kaalutõus ei ole seotud mõne terviseprobleemiga, ning pidanud loomaarstiga sobiva toitumise suhtes nõu, siis võite hakata tema tavapärast toitmiskava tasapisi muutma.

Alustage sellest, et lõpetate kaheks nädalaks kõigi maiustuste, sh kassipiima pakkumise. Teile võib küll tunduda, et käitute ebaõiglaselt, kuid tegelikult on see parim, mis te oma ülekaalulise kassi heaks teha saate. Veenduge, et ülejäänud pereliikmed teavad samuti reegleid ega riku neid, kuna tunnevad kassile kaasa. Kui teil on mitu kassi, siis toitke ülekaalulist looma eraldi, et ta ei varastaks teis(t)e toitu.

Hea mõte on jaotada ülekaalulise kassi toit väiksemateks portsjoniteks ja serveerida neid talle sagedamini, et loom ei tunneks nälga. Seejuures pidage arvestust, mida ja kui palju te loomale süüa annate. Loomaarst võib soovitada teil kassile antavat toidukogust vähendada või asendada tema tavapärase toidu spetsiaalse väikese kalorsusega eritoidu vastu.

Kui kaks nädalat on möödas, siis kontrollige kassi kehalist seisundit uuesti ning jätkake kohandatud toitumisega, kuni loom on saavutanud ideaalse kehakaalu ja toonuse. Olge järjekindel ja ärge kiirustage, sest kiire kaalulangus on loomale ohtlik ning võib viidata hoopiski raskele terviseprobleemile

Kui loom on saavutanud ideaalse vormi, siis võite tema toitmist kergelt kohandada, et aidata tal saavutatud kaalus püsida.

Light-tooted

Kui teie kassi kaal ei taha sugugi langeda, siis peaksite talle võibolla pakkuma spetsiaalse koostisega light-toitu.

Light-toidud on vähem kontsentreeritud ja sisaldavad vähem kaloreid, nii et te saate anda loomale sama suuri portsjoneid nagu varem. Hoolimata väikesest kalorsusest on tegemist siiski kõiki kassile vajalikke toitaineid sisaldava toiduga, nii et isegi kui te peate loomale antavaid portsjoneid vähendama, ei jää tal sellepärast veel midagi eluks vajalikku saamata.

Kui te toidate kassi loomaarsti soovitatud toiduga, siis pidage temaga enne looma toidu vahetamist nõu. Ülekaalulise kassi näljutamine kaalu langetamiseks on ohtlik, kuna võib tekitada talle tõsiseid terviseprobleeme. Kui vähendate oma lemmiku tarbitava toidu kogust rohkem kui 10–15% võrra, siis ei saa kass enam piisavalt tasakaalustatud asendamatuid mineraalaineid ja vitamiine, mis võib tekitada talle terviseprobleeme, nt maksa lipidoosi. Tegemist on näljutamisest tingitud raske haigusega, mis võib lõppeda looma surmaga.

Olge aktiivne!

Pidage meeles – toit moodustab vaid osa tervisest ja heaolust, peale selle mõjutab kassi kaalu tema eluviis. Sageli on lisakilodes süüdi just liikumisvaegus, seepärast ergutage oma kassi olema aktiivne ja kulutama ära võimalikku üleliigset energiat. Siin on teile mõned nõuanded, kuidas oma kassi aktiivsena hoida:

  • Abi on igapäevasest mänguajast. Paljud kassid naudivad palli või paela otsa kinnitatud lelu tagaajamist.
  • Ronimispuud ja kraapimispostid muudavad ümbruse teie kassi jaoks huvitavamaks, ergutades teda ühtlasi ronima.
  • Kui teie kass on täiesti tubase eluviisiga, võite kaaluda tema lubamist õue. Ehitage aiale tara ümber või paigaldage sinna aedik ja ergutage oma looma rohkem liikuma.
  • Mis puudutab toitumist, siis võite panna osa päevasest toidukogusest väiksesse toidupalli, millest see mängimise ajal välja kukub. Teine võimalus on panna toit trepi ülemisele mademele või ronimispuu otsa ja ergutada looma niimoodi liikuma.

Selleks et kaalu langetamine oleks edukas, peab see toimuma aeglaselt ja vähehaaval, mistõttu võib kuluda kuid. Varuge kannatust ja kuulake loomaarsti nõuandeid.