Your Pet, Our Passion.
Kas sinu kass on ülekaaluline?
Ingveri kass ootab toitu

Kassi kehavormi hindamine

Lugemisaeg: 3 min

Selleks et teie kass oleks võimalikult terve ja õnnelik, soovitame arvutada korrapäraselt tema kehavormi punktisumma. See annab teile aimu, kas kass on õiges kaalus ja hea tervise juures või mitte.

Mis on kehavormi punktisumma?

Kehavormi punktisumma on kassi keha iseloomustav arv vahemikus 1–9, kus 1 tähendab tugevat alakaalu ja 9 tugevat ülekaalu. Ideaalne kehavormi punktisumma on 5, mis tähendab, et teie kass on tervislikus kaalus.

Kasutage koduste tervisekontrollide tegemiseks meie kehavormi hindamise töövahendit. Tervisekontrolli tegemisel abistab teid sammsammuline juhend. Hakkame pihta!

Enne hindamist

Enne tervisekontrolli tegelege oma kassiga ja aidake tal lõõgastuda. Kui kass tunneb ennast mugavalt, siis võite hakata tema tervist ja kehalist seisundit hindama. Paitage teda hellalt ja palju – nii ei pruugi kass arugi saada, et teda vaadatakse tervisekontrolli eesmärgil läbi!

 

Kui olete kõik kehapiirkonnad üle vaadanud, siis hinnake neid punktisüsteemi alusel:

Alakaaluline kass (1–4)

 • Lühikarvalise kassi ribid on näha ja tal ei ole silmaga eristatavat rasvkudet. Kõht on justkui sisse imetud ning lülisammas ja puusad tungivad esile.
 • Lühikarvalise kassi ribid ja selgroog on selgesti näha. Lihasmassi on minimaalselt, silmaga eristatav rasvkude puudub, kõht on justkui sisse imetud.
 • Ribid ja selgroog on kergesti tunda ning talje rinnakorvist selgelt eristatav. Kassi kerel ja kõhul on minimaalselt rasvkudet.
 • Läbi minimaalse rasvkoe on tunda ribisid, talje on rinnakorvist selgelt eristatav. Kõht on üksnes kergelt sisse imetud ja sellel puudub rasvapolster.

Ideaalkaalus kass (5)

 • Heade proportsioonidega keha, mille talje on rinnakorvist selgelt eristatav ning ribid kaetud kerge rasvkoega, kuid siiski tuntavad. Kõhul on väike rasvapolster. Tegemist on tervislikus kaalus kassiga.

Ülekaaluline kass (6–9)

 • Ribid on küll tuntavad, kuid neid katab kergelt liigne rasvkude. Talje ja kõhu rasvapolster on märgatavad, kuid ei tungi esile ja kõht ei ole sisse imetud.
 • Ribisid ei ole mõõduka rasvkoe alt just lihtne ära tunda. Taljet ei ole kerge eristada ning mõõduka rasvapolstriga kõht on selgelt ümar.
 • Ribisid ei ole tunda, neid katab liigne rasvkude. Talje puudub ja korraliku rasvapolstriga kõht on silmanähtavalt ümar, rasvkudet leidub ka looma seljal.
 • Ribid ja nimmepiirkond on paksu rasvkoekihi all peidus ning ka looma näol ja jäsemetel on rasvkoeladestused. Kõht on välja veninud ja kaetud paksu rasvkoega, tajutav talje puudub.

Ja ongi kassi kehaline seisund üle vaadatud – lihtne! Loodetavasti on teie kass heas vormis, kuid kui teil on selles suhtes kahtlusi, siis pöörduge loomaarsti või meie loomaekspertide meeskonna poole.

Kui lisate need lihtsad võtted tavapärasele hoolitsemise ja kammimise rutiinile, siis aitab see teil kindel olla, et teie kass on igas vanuses ideaalkaalus ning terve ja õnnelik.

Kehavormi punktisumma: kassi hindamise juhend

Alustage looma vaatlemisest. Visuaalne kontroll aitab teil veenduda, et teie lemmik on tervislikus kaalus. Proovige teha nii:

 • Profiil: sättige end kassiga ühele tasandile ja vaadake seisvat kassi külje pealt. Nii saate hea ülevaate looma kõhust, jäsemetest ja rühist.
 • Ülalt alla: vaadake seisvat kassi ülalt alla. Nii saate hea ülevaate tema taljest ja nimmepiirkonnast (seljast).

Arvestage tervisekontrolli tegemisel alati ka kassi tõuga. Osa kassitõuge, nt Siiami kassid on tõule omaselt teistest kassidest saledamad. Kasside puhul on ebatavaline, et liigne rasvkude ladestub nende näole, seepärast ärge muretsege, kui teie kassi nägu tundub olevat kiitsakas või pontsakas – tegemist on lihtsalt looma eripäraga.

Kui olete kassi silmadega üle vaadanud, siis on aeg käed külge panna. Siin on kolm peamist piirkonda, mida te peaksite kontrollima.

Ribid

Siluge kätega õrnalt, kuid kindlalt kassi rinnakorvi. Rinnakorv peaks olema tunda ilma sellele liigset survet avaldamata. Kui ribid tungivad esile või te peate nende tunnetamiseks tugevamalt vajutama, siis on teie kassi kaal ilmselt kas liiga väike või suur.

Rinnakorv ei tohiks läbi kassi koheva kasuka välja paista, kuid olenevalt karvastiku pikkusest on vahel siiski piirjooned näha.

Talje

Libistage oma käsi tasakesi ribidelt talje poole. Ettevaatust! Tegemist on tundliku kehapiirkonnaga! Tunnetage taljet ja liikuge puusadele. Peaksite tuvastama peaaegu et liivakella meenutava figuuri. Ülekaalulisel kassil ei pruugi seda olla.

Käte kasutamine on talje kontrollimisel asendamatu, sest see kehapiirkond on sageli karva all peidus ja te ei pruugi vaatlemise teel asjast õiget ettekujutust saada.

Kõht

Kui talje on kontrollitud, siis on käes kõhu kord. Osa kasse ei luba oma kõhtu puudutada, seepärast olge ettevaatlik ja hell. Kui loom annab märku, et talle ei meeldi teie tegevus, siis ärge sundige teda.

Kui teie kass lubab oma kõhtu katsuda, siis peaksite nägema, et see läheb sirgelt puusadeni. Kassidel on kõhu peal sageli ka väike pehme voldike, mis on täiesti normaalne nähtus, kuid jälgige, et see ei areneks kaugemale. Kui voldike ripub looma seismise ajal kõhult alla ja kõigub tema kõndimise ajal küljelt küljele, siis on tegemist ülekaaluga.