Enda ja kassi tervise eest hoolitsemine



Millist kasu lemmikloom su tervisele toob?
Lemmikloom mängib sinu elus suurt rolli – karvane kaaslane pakub sulle pea alati hea meelega seltsi, mängib sinuga ja naudib tähelepanu keskpunktis olemist!
Kuid ta pole väärtuslik mitte üksnes seltskonna mõttes. Lemmikloom võib:
- parandada su emotsionaalset heaolu;
- leevendada üksildustunnet;
- ergutada sind olema kehaliselt aktiivne ja väljas liikuma;
- pakkuda võimalust suhelda teiste inimestega;
- aidata alandada vererõhku ja leevendada stressi.
- Vahel toimivad nad isegi n-ö varase avastamise süsteemina, aidates ennustada epilepsiahooge või teatud vähiseisundeid.
Olenemata sellest, et lemmikloomad võivad muuta su elu mitmel moel paremaks, võivad haiged kassid sinu tervise ja heaolu hoopis ohtu seada. Selleks et oleksite mõlemad heas vormis, tasub järgida mõningaid üldreegleid.

Terviseohud
Muidugi mõista ei soovi su lemmik sulle midagi halba, kuid vahel võivad loomad kanda nakkusi või parasiite, mis võivad ka sinule kanduda. Selliseid haigusi ja nakkusi, mis on võimelised kanduma loomadelt inimestele, tuntakse zoonoosidena.
Enamik haigusi, mis me kassidelt saame, on põhjustatud sellest, et loom on nakatunud bakterite, parasiitide, viiruste või seentega. Kassid võivad neid kõiki oma avastusretkede ajal üles korjata. Inimestel, kellel on nõrgenenud immuunsüsteem (näiteks elundisiirdamist ootavad või keemiaravi saavad patsiendid); eakatel; rasedatel; diabeetikutel ja väikestel lastel või imikutel on lemmiklooma kaudu nakatumise oht suurem kui teistel.
Mõnikord kannavad lemmikud haigusi ja nakkusi, mis ei tee neile endile liiga, kuid millel võib olla nende omanikele halb mõju.
Kuidas lemmikloom inimest nakatab?
Nii nagu inimesed, on ka loomad haigena mitmel moel nakkusohtlikud.
- Kokkupuude haige koera, kassi ja nakatunud looma kehavedelikega, nagu veri, sülg, uriin või väljaheited (roe).
- Kokkupuude esemega, millega nakatunud loom on kontaktis olnud, näiteks mänguasja või hooldusvahendiga.
- Piiskade sissehingamine õhust pärast seda, kui nakatunud loom on köhinud või aevastanud.
- Nakatunud looma kehavedelikega saastunud söögi või joogi neelamine.
- Nakatunud looma hammustus või kriimustus.
Olgugi et lemmikloomalt raske haiguse saamine on ebatõenäoline, on siiski hea teada, mis ohud inimest varitsevad.
Lemmikloomalt saadud bakteriaalne infektsioon

Milliseid bakteriaalseid infektsioone on olemas?
Haigete koerte ja kasside bakteriaalsed infektsioonid jagunevad kahte põhirühma.
-
Lemmiklooma alla neelatud bakterid
- Tavaliselt ei jää su lemmikloom nendest haigeks, kuid bakterid sisalduvad looma roojas ja võivad põhjustada sinul seedekulgla vaevusi.
- Lemmikloom võis saada selliseid baktereid toorest liha süües, mistõttu tema roe sisaldab näiteks salmonella't, millega sina võid lõpuks kokku puutuda.
- Teine näide on kampülobakter.
-
Lemmiklooma organismis elavad bakterid
- Üks näide on stafülokokk.
- Need ei tee su lemmikule midagi halba, kuid võivad inimestel infektsioone esile kutsuda.
Kuidas ma võin oma lemmikloomalt bakteriaalse infektsiooni saada?
On loomulik, et su lemmikloom soovib sinuga lähedust, kuid peamine bakteritega nakatumise oht tekibki juhul, kui loom nuhutab su silmi, suud ja nina või lakub su nägu või lahtisi haavu.
Kassile musi andmine võib tähendada küll kiindumuse väljendamist, kuid samas ka kahjulike suubakterite ülekandumist, mis võivad põhjustada igemete taandumist ja hammaste väljalangemist.
Millist mõju võivad nakkused mu tervisele avaldada?
- Nakkused võivad põhjustada inimestel hulga haigusi alates naha- ja haavainfektsioonidest kuni kopsu- ja isegi ajukelmepõletikuni.
- Stafülokokk pesitseb koerte ja kasside ninas ja karvastikus ning võib mängida rolli antibiootikumiresistentse stafülokoki, näiteks MRSA tekkes.
- Parodontiit on igemehaiguse raske vorm, mis mõjutab kudesid, mis toetavad hambaid ja aitavad neid oma kohal hoida. Selle võimalik tagajärg on hammaste väljalangemine.
Parasiitide üleskorjamine lemmikloomadelt

Hoolimata sellest, et su lemmikloom ei taha sind haigeks teha, peaksid olema tema eest hoolitsemisel teadlik, et võid nakatuda levinumate parasiitide munadega.
Milliseid parasiite on olemas?
- Lemmikloomadelt saadavate parasiitide hulka kuuluvad ümar-, kida- ja paelussid.
- Toxoplasma gondii on samuti üks koertel ja teistel lemmikloomadel, eriti kassidel leiduvaid parasiite.
Kuidas ma võin oma lemmikloomalt parasiidid saada?
- Toxoplasma gondii ohustab sind siis, kui puutud liivakasti puhastamisel, aiatööde tegemisel või mängimisel kokku liivaga, kus leidub lemmiklooma rooja.
- Edasikandumine võib leida aset, kui sa puutud kokku ümarussi munadega saastunud liiva või pinnasega või koera või kassi roojas leiduvate vastsetega.
Millist mõju võivad parasiidid mu tervisele avaldada?
- Nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesed peavad olema Toxoplasma gondii suhtes eriti valvsad.
- Olgugi et see on suhteliselt vähe levinud, võib raseda naise esmakordne kokkupuude Toxoplasma gondii'ga kahjustada loodet.
- Inimese nakatumine ümarussiga võib raskemal juhul tuua kaasa pimedaks jäämise, kuid ära muretse – seda juhtub siiski harva.
- Ka kirbud võivad probleeme tekitada, põhjustades nii inimestel kui ka loomadel sügelust ja nahapõletikku.
- Uuri kirpude kohta lähemalt meie A–Z loetelust.
Loe kassi parasiitide, koerte usside, lemmikloomade sügeliste ja seente (näiteks pügaraig) või Toxoplasma gondii kohta meie A–Z loetelust.
Lemmikloomaga aseme jagamine
Lemmikloomad jagaksid sinuga teinekord hea meelega voodit, kuid siinkohal peaksid järele mõtlema.
- Loomaomanikel, kes lubavad oma lemmikutel voodis magada, on oht öö jooksul mitu korda üles ärgata – eriti juhul, kui sul on loom, kes kipub vähkrema!
- Häiritud uni ja une halvem kvaliteet võivad mõjuda järgmisel päeval negatiivselt nii sinu meeleolule kui ka keskendumisvõimele.
- Lisaks võib aseme jagamine suurendada lemmikult mõne nakkuse saamise ohtu.

Kuidas ennetada nakkuste ja parasiitide edasikandumist?
Olgugi et oma palavalt armastatud lemmikult mõne koera- või kassihaiguse saamise oht on üldiselt väike, saad enamikku võimalikke tervisehädasid ennetada, kui järgid paari lihtsat reeglit.
- Anna oma lemmikule korrapäraselt ussirohtu ja kaalu kirbutõrjet – nii ei vähenda sa mitte üksnes nakkusohtu, vaid parandad ka looma heaolu!
- Pese käsi pärast lemmikuga mängimist ja enne enda toidu käitlemist.
- Kasuta inimeste ja lemmikute toidu valmistamiseks eri köögiriistu.
- Ära lase lemmikul inimeste jaoks mõeldud toiduga kokku puutuda.
- Kaalu ohte, mida kujutab endast lemmikule toore liha söötmine.
- Ära luba lemmikloomal oma voodis magada. (Koertele ja kassidele meeldib enamasti, kui neil on oma territoorium, sh oma ase!)
- Kõrvalda lemmiku roe majast ja aiast esimesel võimalusel ning tee seda hügieeniliselt. Kanna näiteks kindaid ja pese oma käed pärast rooja eemaldamist alati puhtaks.
- Ole eriti hoolikas, kui lemmikloomad puutuvad kokku väikeste laste või eakate või nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestega. (Aga tunne oma lemmikust siiski rõõmu!)
- Hoolimata sellest, et lemmikloomale meeldib oma kiindumust välja näidata, ära lase tal oma nägu ega lahtisi haavu lakkuda.
Olgugi et su lemmikloom on võimeline tahtmatult su tervist mõjutama, piisab paarist lihtsast ettevaatusabinõust, et tagada teie mõlema turvalisus – ning astuda koos tulevikule vastu!