Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Kassi kehavormi hindamine
Laiguline kass lamab voodi peal

Kas sinu kass on ülekaaluline?

Lugemisaeg: 3 min

Nii nagu inimesed, võivad ka kassid võtta juurde paar lisakilo. Eriti puudutab see vanemas eas kasse, sest nad muutuvad vananedes vähem aktiivseteks, ja toakasse, kelle päevad mööduvad rahulikumalt kui õues seiklejatel.

Siiski on oluline hoida kassi kaalu kontrolli all, kuna ülekaalulised kassid võivad silmitsi seista paljude terviseprobleemidega, mis takistavad neil õnnelikku ja tervislikku eluviisi nautimast.

Õnneks saad sina lemmikloomaomanikuna palju ära teha, et aidata oma lemmikul kaalu kontrolli all hoida. Kui jälgid kassi kaalu ja kehaseisundit, aitad vältida ülekaalulisusest põhjustatud haigusi, nagu diabeet, osteoartriit, alumiste kuseteede probleemid ja kõhukinnisus.

Kuidas kindlaks teha, et kass vajab dieeti?

Võib olla keeruline kindlaks teha, kas kass on ülekaaluline, eriti kui ta on pikakarvaline. Mõni kass on oma tõuomaduste pärast loomulikult jässakam kui teine. Kui sa ei ole päris kindel või arvad, et sinu kass on ülekaaluline, pea nõu loomaarstiga. Ülekaalulisuse esimese põhjusena tuleb alati meelde vähene aktiivsus ja liiga hea isu, kuid selle põhjus võib olla ka mõni haigus. Seepärast on oluline enne toidu muutmist külastada loomaarsti ja kontrollida kassi tervist.

Ülekaaluga kaasnevad probleemid

Kui kass võtab kaalus liiga palju juurde, võivad tema siseorganid ja liigesed saada ülekoormatud ning see omakorda põhjustada tõsiseid terviseriske. Kassi rasvumine vähendab märkimisväärselt tema elukvaliteeti ning võib suurendada diabeedi, kuseteede haiguste, artriidi, südame-veresoonkonna ja hingamisteede haiguste riski. Ülekaaluliste kasside puhul on levinud ka nahaprobleemid, sest suur kehakaal muudab karvkatte hooldamise keerulisemaks.

Kassi kaalumine

Kassi kaalumine on lihtne viis tema kehakaalu jälgimiseks. Võta kass sülle ja astu temaga koos kaalule. Seejärel kaalu end ilma kassita ja lahuta esimesest tulemusest teine. Saadud vahe ongi kassi kehakaal. Ainult sellele meetodile ei tasu aga lootma jääda, sest põhjalik tervisekontroll arsti juures annab kassi tervisest palju parema üldpildi.

Kaalu langetamine

Kui pakud kassile juba loomaarsti soovitatud toitu, pea enne uue toidu vastu vahetamist uuesti arstiga nõu. Õige toidu pakkumine on oluline, et kassi kaal langeks tervislikult ja asemele ei tekiks muid terviseprobleeme. 

Kassi liigse kehakaaluga võitlemiseks on kõige parem alustada maiustest loobumisest vähemalt kaheks nädalaks. Esialgu võib tunduda, et käitud oma lemmikuga ebaõiglaselt, kuid see on oluline tema tervise hoidmiseks. Samuti veendu, et ka teised pereliikmed peaksid toidureeglitest kinni. Kui kodus on mitu kassi, anna ülekaalulisele kassile eraldi süüa, et vältida ülejääkide varastamist.

Ülekaalulise kassi toit tasub jagada väiksemateks portsjoniteks ja anda talle päeva jooksul tihedamini süüa, et aidata tal näljatundega toime tulla. Jälgi kindlasti, mida ja kui palju ta päeva jooksul sööb. Kui on vaja kassi kehakaalu kontrolli all hoida, võib loomaarst soovitada vähendada toidukogust või anda spetsiaalset väiksema kalorsusega toitu.

Samuti võib arst soovitada kaalulangetusprogrammi, mille käigus pead jälgima kassi kaalulangust ning saad palju abi ja nõuandeid.

Pärast kahe nädala möödumist kontrolli lemmiklooma kehakaalu uuesti ja jätka dieediga, kuni kass on saavutanud oma ideaalkaalu. Kogu protsess peaks kulgema aeglaselt ja rahulikult, sest kiire kaalulangus on ohtlik ning võib viidata tõsisele terviseprobleemile. Kui kass saavutab ideaalkaalu, võid söögikoguseid veidi kohandada, et hoida tema kehakaalu stabiilsena.

Lahjem toit

Kui kass on hädas kehakaaluga, võiksid mõelda spetsiaalse lahjema dieettoidu peale. Lahjemad toidud on vähem kontsentreeritud ja väiksema kalorsusega, nii saad anda oma kassile sama suure portsjoni toitu nagu varem. Kuigi lahjem toit on kalorivaesem, on see siiski rikastatud kõigi oluliste toitainetega, mida kass vajab. Seega ei ole vaja muretseda toitainete puuduse pärast ka siis, kui on vaja vähendada toidu kogust.

Välista näljutamine

Kassi liigsest kehakaalust jagu saamiseks ei tasu kindlasti kassi näljutada, sest see võib põhjustada omakorda tõsiseid terviseprobleeme. Kui vähendad kassi toidutarbimist rohkem kui 10–15%, jääb ta ilma olulistest mineraalidest ja vitamiinidest. Kõige hullema stsenaariumi järgi võib see põhjustada maksa lipidoosi. See on tõsine ja mõnel juhul surmaga lõppev maksahaigus, mille võib põhjustada toidupiirang.

Aktiivne elustiil liigse kehakaalu vastu

Pea meeles, et toit on vaid osa pikast teekonnast hea tervise ja vormi poole – kassi kaalu mõjutab ka tema elustiil. Eelkõige võib kilode kogunemist põhjustada vähene liikumine. Seepärast utsita kassi mängima ja liikuma, et aidata tal põletada üleliigset energiat, eriti kui kodus on toakass või sellist tõugu lemmik, kes peab siseruumides püsima. 

  • Igapäevane ühine mänguaeg on kasulik ja paljud kassid naudivad mänguasja järel jooksmist.
  • Ronimispuudel ronimine ja nende kratsimine muudab kassi keskkonna palju huvitavamaks ning innustab teda liikuma.
  • Kui sinu kass elab ainult toas, siis püüa leida võimalusi, et ta saaks veidigi aega veeta ka õues, ehitades talle näiteks omaette aia.
  • Söömise huvitavamaks muutmiseks pane osa päevasest toidukogusest söötmispalli, millega kass peab mängima, et toit selle seest kätte saada. Teine võimalus on panna toit ronimispuu kõrgemasse otsa, et ta peaks toidu kättesaamiseks rohkem liikuma.

Kassi kaalulangus peaks olema aeglane ja järkjärguline ning võib kesta kuid. Kui oled mures kassi ülekaalu pärast, ole kannatlik ja kuula loomaarsti nõuandeid. Ülekaaluline kass võib tekitada palju muret, kuid kui järgid ülaltoodud soovitusi, on kass kiiresti oma ideaalses vormis tagasi.