Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD
Kass silitas tekke.

Kassi diabeet

Lugemisaeg: 3 min
PPVD
Sponsor: Pro Plan Vet Diets

Kassile meeldib ringi joosta, ronida, mänguasju togida ja uudistada. See ei pea muutuma ka siis, kui tal diagnoositakse diabeet.

Ära muretse, kui su kaslasest kaaslasel on diabeet – tegemist on kroonilise haigusega, mida saab ravi abil kontrolli all hoida ja mis ei pea su lemmiku elukvaliteeti oluliselt mõjutama. Kui märkad kassil diabeedi sümptomeid, pane loomaarsti juurde aeg kinni.

Natuke hoolt ja vaeva ning su kass on tagasi käppadel veel enne, kui arugi saad. Arvatavasti teeb ta üleannetusi, nurub külaliste tähelepanu ja põgeneb pahanduste eest nagu ennegi!

Nii nagu inimestel, esineb ka kassidel mitut tüüpi diabeeti. Loomaarst ütleb sulle, mis tüüpi diabeet su kassil on ja kuidas see kulgeb. Kassidel on kõige levinum II tüüpi diabeet, mida tuntakse ka selle ladinakeelse nimetuse Diabetes Mellitus järgi. Loe selle diabeeditüübi kohta lähemalt.

Mis haigus on kassi diabeet?

Diabeet on haigus, mille korral kassil on raske kasutada energiaallikana suhkrut. See muudab viisi, kuidas nende lihased energiat tarvitavad. Ravimata jätmise korral võib haigus viia kaalumuutuste ja edasise haigestumiseni.

Tavaliselt lõhustab seedesüsteem toidu pärast söömist algkomponentideks. Üks komponentidest on suhkur (tuntud ka glükoosina). Kui toit on söödud ja glükoos sellest eraldatud, peaks su kassi keha glükoosi omastama. See liigub looma seedesüsteemist vereringesse, mis viib selle kehasse laiali. Seejärel jõuab glükoos kassi elunditesse, näiteks südamesse ja teistesse lihastesse, kus see kasutatakse ära kütusena ronimisel, hüppamisel ning mängimisel.

Enne kui su kassi keha saab glükoosi kütusena kasutada, läheb vaja insuliini – hormooni, mida toodab kõhunääre. Kui kõhunääre ei tooda mingil põhjusel piisavalt insuliini või loom ei suuda seda korralikult kasutada, ei liigu glükoos kassi verest edasi elunditesse.

Sellisel juhul jääb glükoos paigale, nii et kassi veres on liiga palju suhkrut, ja tekibki diabeet. Kui su kassil on diabeet, ei saa tema elundid energia jaoks piisavalt glükoosi, kasutades selle asemel rasva ja valku. See põhjustab nii kaalu kui ka isegi lihasmassi kaotust.

Nii nagu osa inimesi, on ka osa kasse diabeedi suhtes vastuvõtlikumad, eriti vanemaealised või rasvunud loomad. Kuid ära muretse! Kui tead, mida oodata, ja märkad kassi diabeedi sümptomeid õigel ajal, saad tema heaks palju ära teha.

Sümptomite tuvastamine

Kassi diabeet

Diabeedi sümptomite märkamine võib olla keeruline, sest meie kaslastest kaaslased kipuvad asju kiivalt enda teada hoidma. Tähelepanelikul jälgimisel võib su silm tabada sümptomeid enne, kui need suureks probleemiks kasvavad. Levinud sümptomid, mida otsida, on järgmised.

  • Suurenenud janu
  • Suurenenud urineerimine
  • Suurenenud isu
  • Kaalukaotus hoolimata sellest, et loom sööb tavapärasest rohkem
  • Karvastiku seisund ja välimus võivad halveneda, mistõttu ei näe loom visuaalsel vaatlusel nii terve välja kui tavaliselt.

Kui kassil on diabeet, sisaldab tema uriin rohkem suhkrut kui harilikult, mis võib põhjustada korduvaid kuseteede põletikke. Kui su kassil esineb neid sageli, võib loomaarst tahta teda diabeedi suhtes testida.

Osa neist sümptomitest võib viidata ka teistele haigustele, nii et kui kahtlustad diabeeti, siis pöördu alati loomaarsti poole. Parem karta kui kahetseda!

Ravi

Õues ringi uudistav või päikse käes pikutav kass ei hooli oma insuliinitasemest karvavõrdki. Seepärast peadki sina selle eest tema asemel hoolitsema!

Kui kassil on arvatavasti diabeet, võtab loomaarst esmalt ilmselt vere- ja uriiniproovid. Nende abil määrab ta kassi vere glükoosisisalduse. Harilikult võetakse kass päevaks kliinikusse sisse, kuni testid on tehtud. Sina lähed talle lihtsalt hiljem järele.

Kui veres on palju glükoosi, püüab loomaarst selle sisaldust stabiliseerida, tavaliselt dieedi või insuliini manustamise või mõlema abil. Võimalik, et pead oma kassile kodus insuliini manustama, ning loomaarst võib anda sulle nõu parima dieedi ja optimaalsete toidukordade suhtes.

Pead käima loomaga korrapäraselt arsti juures, et too saaks haigusel silma peal hoida. Võimalik, et ühel hetkel tuleb dieeti või insuliinikogust uuesti muuta. Nii lihtne see ongi! Kui loomaarst on kassile sobiva tasakaalu välja selgitanud ning kõik on kontrolli all, piisab looma hea tervise tagamiseks kindlast rutiinist ja korrapärastest tervisekontrollidest.

Olgugi et kassi diabeedi ravimine nõuab sinult aega ja vaeva, on selle haiguse ravi pikas plaanis üldjuhul edukas. Kõige olulisem on aga, et su kass elab samasugust õnnelikku elu nagu enne – ja sina saad sellest jälle osa!

Veel Pro Plan Vet Dietsi artikleid

Pro Plan Vet Diets
Lugemisaeg: 1 min

Kassi neeruprobleemide mõistmine

Lugemisaeg: 2 min

Kassi abistamine operatsioonijärgsel taastumisel

Lugemisaeg: 3 min

Kasside toiduallergiad