Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kitten code animated
Kas võtta kass või koer?
Heleda karvaga kassipoega hoiab naine.

Kuidas käib kassi võtmine varjupaigast?

Lugemisaeg: 7 min

Varjupaigakassile kodu pakkumisel on palju eeliseid. Sa pakud talle uut võimalust elada täisväärtuslikku pereelu, mida väärib iga loom.

Ajal, mil Eestis otsib nii palju kasse uut kodu, võid kindel olla, et ka sinu jaoks leidub kuskil nurr-fektne kaaslane!

Kõik see on väga põnev, kuid ära kiirusta! Loe edasi, et saada häid nõuandeid kassi võtmise kohta varjupaigast ja kassi eeliste kohta kassipoja ees ning selle kohta, kuidas aidata uuel pereliikmel end esimesel nädalal uues kodus sisse seada.

Miks ma peaksin võtma kassi varjupaigast?

  • Kui võtad varjupaigakassi, saad looma, kelle päevakava ja isiksus on juba välja kujunenud.
  • Hea mainega varjupaigast pärit kassid on loomakliinikus põhjalikult läbi vaadatud. Nad on steriliseeritud/kastreeritud, vaktsineeritud, saanud ussi- ja kirbutõrje ning neile on paigaldatud mikrokiip.
  • Nii pääsed kassipojaeaga seotud kallitest kuludest. Samuti on varjupaigaloomad elukoolis mõned õppetunnid läbinud, mis tõotab pikas plaanis vähem loomakliiniku arveid.
  • Vanemaealised kassid pikutavad ja puhkavad palju parema meelega kui kassipojad, nõudes igapäevaselt vähem tähelepanu.
  • Kassid on tugevamad ega saa nii kergesti haiget, kui väiksed lapsed tahumatult oma armastust väljendavad.
  • Varjupaigast kassi võtmine sobib suurepäraselt kiire eluviisiga inimestele, kellel pole aega kassipoega kasvatada.
  • Täiskasvanud kass on vanemaealise inimese jaoks tüünem ja sobilikum kaaslane, kelle seltsis pensionipõlve pidada!

Rusikareeglit selle kohta, kas võtta kass või kassipoeg, ei ole. Mõtle enne otsuse tegemist hoolikalt oma kodu ja eluviisi peale.

Mida arvestada varjupaigakassi võtmise korral?

  • Uuri välja, kas sulle silma jäänud loom on õue- või toakass. Kassil on keeruline hoopis teistsuguse elukeskkonnaga harjuda.
  • Osa kurva saatusega kasse on jõudnud varjupaika, sest neil oli raske elu või nad olid näljas. Seega võib varjupaigast võetaval kassil olla oma pagas kaasas – tal võib olla näiteks tervisehädasid või käitumisprobleeme.
  • Mõtle enda eluviisi, kodu, pereliikmete ja olemasolevate lemmikloomade peale.

Kassitõud

Tõu valimine on sama oluline nagu kassi või kassipoja vahel valimine. Olgugi et iga kassi isiksuseomadused on erinevad, annab tõug neist palju aimu. Kui sinul või su pereliikmetel esineb allergiat, võib olla parim valik devonreks. Kui kodus on väikseid lapsi, siis sobib ragdoll – suurepärane perekass. 

Tema puhul on küünistamine või hammustamine väga vähetõenäoline, sest talle meeldib palju süles olla ja tähelepanu saada, vahel liigagi palju ...

Uuri eri tõugude kohta ja pea kohaliku varjupaiga töötajatega nõu. Nemad on kogenud ja oskavad öelda, milline tõug sulle võiks sobida. Samuti saad lugeda tõugude kohta lähemalt meie kassitõugude andmebaasist.

Esimene nädal kodus

Esimesed nädalad uues kodus võivad omajagu proovile panna. Kontrolli meie esimese nädala juhendi abil, kas oled uue kassi kojutoomiseks kõik ette valmistanud.

Enne kojutulekut

Ettevalmistused kassi võtmiseks on sama olulised kui tema võtmine ise!

Kassid on territoriaalsed loomad, seega leevenda uuest keskkonnast tingitud stressi ja sea tema jaoks sisse turvaline väike ruum, mida kasutab ainult tema. Sisusta see liivakasti, toidu- ja veekausi ning kratsipostiga. Kassid tunnevad end kõige turvalisemalt suletud kohtades, seega loo talle näiteks transpordipuuri või pappkasti sisse n-ö rahusadam.

1. päev

Ära survesta looma suhteid arendama!

Pane transpordipuur tuppa, tee see lahti ja lahku, sulgedes enda järel ukse. Kõige parem on jätta loom rahus kohanema, kuid käia teda aeg-ajalt vaatamas.

2. päev

Aeg asuda suhteid looma!

Sisene tuppa, istu või heida pikali ja julgusta kassi rahuliku häälega. Las ta tuleb ise sinu juurde, kui selleks valmis on. Korda tegevust, kuni kass tunneb end sinu juuresolekul hästi.

3. päev

Algul ei pruugi su kass eriti süüa, mis on täiesti normaalne, kuid sedamööda, kuidas loom uue koduga kohaneb, peaks ka tema isu vähehaaval taastuma. Kõige parem on anda talle sama toitu, millega ta on harjunud, et tema elus oleks nii palju tuttavaid asju kui võimalik.

4. päev

Mänguaeg!

Püüa oma kassi kammida või temaga mängida, et tugevdada teie sidet, kuid ära ole pealetükkiv! Tutvusta kassile mänguasju või harju, lastes loomal neid enne kasutamist põhjalikult nuusutada.

5. päev

Aeg ringi vaadata!

Jäta looma toa uks lahti, et kass saaks vabalt tulla ja minna, kui tal selleks huvi on. Esmalt aga veendu, et ülejäänud majas on uksed-aknad kinni, et kass ei saaks liiga vara õue lipsata.

6. päev

Selleks ajaks peaks su kass olema ülejäänud pere ja koduga harjunud. Tutvusta uusi inimesi ükshaaval, et kassi mitte üle koormata. Õpeta lastele, kuidas looma hellalt paitada, ja väldi alguses kassi ülestõstmist.

Kaks nädalat hiljem

Põnev õu!

Kui pakud kodu õuekassile, oota tema väljalaskmisega kaks nädalat. Esimene kord võiksid lasta ta õue enne sööki, sest siis on tal põhjust varsti koju tagasi tulla – sööma! Lase tal pisut aega aias ringi uudistada ja meelita siis maiuse abil tuppa tagasi.

KKK: kassi võtmine varjupaigast

Kust leida kass, kellele uut kodu pakkuda?

  • Kui oled varjupaiga leidnud, räägi sealsete töötajatega, kes oskavad anda nõu, milline loom sulle sobiks.
  • Osa varjupaiku külastab enne kassi loovutamist kodu, veendumaks, et seal on loomale sobiv keskkond.

Kas varjupaigakassi võtmine maksab raha?

  • Sul palutakse tasuda looma eest loovutustasu, mille suurus on erinev. Tasu katab hooldus- ja ravikulud selle aja eest, mille su kass varjupaigas veetis.

Mida teha, kui ma leian tänavakassi?

  • Küsitle naabruskonna elanikke – äkki leiad nii looma omaniku. Võid plakatid üles riputada või postitada sotsiaalmeediasse.
  • Kui omanik ei ilmu välja, siis vii kass loomaarsti juurde, et too kontrolliks mikrokiibi olemasolu.

Kas ma võin pakkuda kodu tänavakassile?

  • Olgugi et enamik inimesi mõtleb kassivõtu plaani hoolikalt läbi, tuleb elus vahel ette ootamatusi! Kui oled kindlaks teinud, et tänavakass on kindlasti kodutu, siis vii ta loomaarsti juurde tervisekontrolli, enne kui talle ülejäänud eluks kodu pakud.