Sulle sobiva kassi valimine

Kassi või kassipoja võtmine on meelierutav kogemus!
Kassipojaga mängiv naine
Kassipojaga mängiv naine
Kassipojaga mängiv naine

Kindlasti oled juba jõudnud mõelda, kuidas te oma uue karvase sõbraga koos mõnulete ja mängite, kuid ära unusta, et kass moodustab olulise osa sinu elust pika aja jooksul. Seepärast on enne, kui sa esimesse vastutulevasse kassi ära armud, tähtis teha eeltööd.

Pead otsustama, kas soovid täiskasvanud kassi või kassipoega, kas loom hakkab elama ainult toas või ka õues, missugused on pereliikmete kohustused tema eest hoolitsemisel ja missugune kass üldse sobiks sinu eluviisiga.

Kas võtta tõukass, ristand või segatõuline kass?

Eestis tunnustatakse enam kui 60 kodukassi tõugu ja nende teisendit, mis tähendab, et teil on, mille vahel kassi ostes valida. Tõukasside põhiliike on seitse: Pärsia kassid, Briti kassid, poolpikakarvalised kassid, Birma kassid, orientaalsed kassid, Siiami kassid, välismaised kassid.

Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, mida loomalt oodata. Näiteks on puhtatõuline Siiami kass suurema tõenäosusega häälekas ja elavaloomuline loom, kes nõuab sinu tähelepanu. Tõukassipoja ostmine tähendab ka, et tead, kui suureks loom kasvab, missugune hakkab välja nägema tema kasukas ja millised tõuspetsiifilisi terviseprobleeme võib esineda.

Oluline on pidada meeles, et kahjuks tõuge ristatakse, mis tähendab, et tõukassid on vastuvõtlikumad nii geneetilist päritolu haigustele kui ka käitumisprobleemidele. Peaksid kõike eeltoodut enne kassi võtmist hoolega kaaluma ning uurima ka muud tõuspetsiifilist teavet.

Detailsema info kassitõugude ja kassi valimise kohta leiad meie kassitõugude kogumikust.

Lisaks tutvu ka organisatsiooni International Cat Care kodulehel oleva informatsiooniga.

pikakarvaline tõukass
punakaslilla kahe kassi ikoon

Ristanditel on kaks tõukassist vanemat, aga nad on eri tõugu. Kasside hulgas ei ole see küll nii levinud kui koerte seas, kuid ristandtõuge siiski leidub. Tegelikult on palju uusi tõuge tekkinud just kahe tõu kontrollitud ristamise teel (nt tonking saadi Siiami ja burma kassi ristamisel). Olgugi et osa ristandeid sünnib sihiliku paaritamise tulemusena uue tõu loomise eesmärgil, leiab aset ka juhuslikke paaritumisi, kui emane tõukass on saanud kokku teist tõugu peigmehega kui ette nähtud.

Ristandkassipoja puhul on vahel näha mõlema tõu kehalisi ja käitumuslikke tunnuseid. Näiteks Siiami ristand võib olla küll Siiami kassi kehaehitusega, kuid tal ei pruugi olla tema kasukamustrit. Tal võib olla ka Siiami kassi loomus, kuigi tunnused väljenduvad nõrgemalt – kass võib olla jutukas, ennast maksma panev ja üsna põikpäine, kuid mitte ehk nii nõudlik kui puhtatõuline Siiam.

Segatõulised ehk -verelised kassid on täiesti tõutu taustaga. Neid liigitatakse tavaliselt kas lühi- või pikakarvaliste kodukasside alla.

Kui kavatsed võtta segatõulise kassi, siis pea meeles, et sellisel juhul sa ei tea täpselt, missuguseks sinu kass kasvab või milliste tõugude DNA-d ta kannab. See võib näiteks tähendada, et loom on keskmisest elavaloomulisem või et tema kasukamuster muutub. Õnneks ei erine kassid suuruse ega kehakuju poolest nii palju nagu koerad, nii et väga suurt üllatust täiskasvanud loom endast ei kujuta.

Segatõulise kassi kaks suurt eelist on tema tervis ja iseloom. Segaverelised kassid on sageli tervemad kui nende tõukassidest liigikaaslased, kuna nende geneetiline baas on mitmekesisem ning neil esineb vähem geneetilist päritolu tervisehädasid.

Mainimist väärib ka rahaline pool: segatõulised kassipojad ja kassid on võrdlemisi taskukohased, samas kui puhtatõulised kassipojad võivad olla väga kallid.

pruun segatõuline kass

Kas võtta kass kassikasvataja käest või varjupaigast?

Kui soovid oma uue kassi iseloomu pigem ette teada, siis miks mitte võtta täiskasvanud segatõuline kass varjupaigast? Tänu varasemale kooselukogemusele kohanevad need kassid sinu ja sinu perega üldiselt väga kiiresti. Lisateavet selle kohta, kuidas anda mõnele kassile teine võimalus, saad Varjupaikate MTÜ käest.

Kui otsustad hankida kassipoja kasvataja käest, siis vaata oma silmaga üle, missugune on see keskkond, kus loomad veedavad oma esimesed paar elunädalat – aju arengu seisukohalt otsustava tähtsusega aja. Nad vajavad ergutavat keskkonda, kus on palju stiimuleid, nagu lapsed, teised lemmikloomad ning põrandast kõrgemal asetsevad pinnad. Mitmekesine suhtlus ja kehaline aktiivsus aitavad neil edaspidises elus paremini toime tulle. Kassipojad, kes on pärit äärmiselt vaiksest või igavast keskkonnast, võivad kasvada närvilisteks ja asotsiaalseteks loomadeks.

Kas võtta täiskasvanud kass või kassipoeg?

oranž maja ikoon

Kassipoeg

Kassipojale on raske vastu panna! Nad on nunnud, mänguhimulised, elavaloomulised ja uudishimulikud. Samas nõuavad nad ka palju valvsust ja tähelepanu. Kas oled valmis panustama aega ja energiat kassipoja eest hoolitsemisele? Kui see nii ei ole, siis äkki sobiks sulle pigem täiskasvanud või eakas kass?

kass kohtub kassipojaga
täiskasvanud kassid

Täiskasvanud kassid

Täiskasvanud kassid on samuti mänguhimulised, kusjuures nende iseloom on juba võrdlemisi välja kujunenud. Neid mõjutavad eelmis(t)est kodu(de)st saadud kogemused (kui neil oli kodu), nii et tead paremini ette, kuidas on loomaga koos elada. Võid küsida kassi eelmise omaniku käest lisateavet liivakasti kasutamise harjumuste, toidueelistuste ja iseloomu kohta, et aidata loomal paremini koduneda.

eakad kassid

Eakad kassid

Kesk- ja vanemaealistele kassidele on sageli raskem uut kodu leida, sest inimesed eelistavad pigem kassipoegi, kuid vanemad kassid võivad osutuda suurepärasteks lemmikloomadeks ning neil on palju eeliseid. Näiteks on suurem tõenäosus, et nad magavad kogu öö, ei pissi tuppa ega arenda enam välja uusi käitumisprobleeme.

Millega kassi valimisel arvestada?

Kui otsustad võtta kassipoja kasvataja juurest ja oled leidnud kellegi, keda usaldad, siis pead lihtsalt ootama, millal järgmine pesakond sünnib. Kui roheline tuli on antud, siis võid kassipoegi mitu korda külastada, enne kui ühe neist välja valid ja koju viid.

Osa iseloomuomadusi ilmneb juba loetud päevade või nädalate jooksul ning kui käid kasvataja juures mitu korda, siis hakkab sinu ja kassipoja vahel tekkima side, nii et saad otsustada, milline loom sobib just sinu perele. Külastusi võib alustada, kui kassipojad on alles paarinädalased, kuid enne emast võõrutamist peab loom olema vähemalt kaheksa nädalat vana.

"Kassipoja valikul tuleb arvestada paljude teguritega – iseloom, leplikkus, aktiivsus ja sobivus teie perele on vaid mõned neist!"

Kassipoja valikul tuleb arvestada paljude teguritega – iseloom, leplikkus, aktiivsus ja sobivus sinu perele on vaid mõned neist! Samuti peaksid mõtlema kasukale, kuna karvased kassid vajad rohkem hoolitsust kui nende lühikarvalised kaaslased.

Kui kassipoeg kohkub pesakonnakaaslastest tagasi ega soovi sulle sugugi lähemale tulla, kasvab temast märksa suurema tõenäosusega pelglik loom, kellele ei meeldi, et teda puudutatakse, samas kui kassipojast, kes korduvalt hammustab ja küünistab sinu käsi, võib kasvada karme mänge armastav loom. Kui valid ostmiseks kassipoega, siis otsi looma, kes reageerib nii sinu puudutusele ja häälele kui ka oma õdedele-vendadele, kuid ei tee seda agressiivselt.

Veendu, et kassipojad ja kassid näevad terved välja. Neil peaksid olema säravad ja selged silmad ning valged hambad. Kõrvades ei tohiks olla paksu pruuni ega musta vaiku, küüned peaksid olema siledad ning kasukas (olenevalt tõust) tihe ja läikiv ning ilma kirbujälgedeta. Tilkuvast ninast ega vesistest silmadest ei tohiks jälgegi olla. Enamik eraomanikke ja osa varjupaiku lubavad sul viia uue lemmiku enne tema lõplikku loovutamist loomaarsti juurde, kes ta läbi vaatab, kui nad just ise ei ole seda juba teinud. Samuti peaks sinu kassipoeg olema saanud enne kojuviimist esmased vaktsiinid.

Kas võtta isane või emane kass?

must kass koos valge kassiga

Nii isased kui ka emased kassid on suurepärased lemmikloomad, kelle käitumine erineb tegelikult väga vähe. Isased loomad võivad olla sama kiindunud nagu emased ning emased jällegi sama iseseisvad nagu isased. Peamised sugudevahelised erinevused on järgmised:

  • Isased kassid on üldiselt veidi suuremat kasvu kui emased.
  • Kastreerimata isased arenevad sageli välja asotsiaalse käitumise ilmingud, nagu hulkumine, teravalõhnalise uriini pritsimine ja kaklemine.
  • Steriliseerimata emased võivad olla innaajal väga häälekad ja neid võib olla raske toas kinni hoida. Nad võivad ka väga varakult tiinestuda, nii et võta kasutusele vajalikud meetmed ja lase nad soovimatute tiinuste vältimiseks steriliseerida.
  • Võimalik, et sooeelistuse määravad sinu peres juba olemasolevad kassid. Kui sul on juba seltsiva loomuga (kastreeritud) isane kass, siis võib osutuda parimaks valikuks noor (steriliseeritud) emane, seda nii looma kui ka teie seisukohast, sest siis on kokkupõrgete tõenäosus kõige väiksem.
  • Emase steriliseerimine maksab rohkem kui isase kastreerimine, ja kui loom on juba tiine, siis seda enam. Enamik varjupaiku kastreerib/steriliseerib oma kassid juba enne neile uue kodu otsima hakkamist.

Kuidas mõjutab kass minu peret?

Enne uue kassi võtmist kaalu, kuidas teised pereliikmed sellesse suhtuksid – eriti kaslastest pereliikmed. Kui sul juba on kass, siis temale võib kassipoeg rohkem meeltmööda olla kui teine täiskasvanud kass. Kui sul kassi ei ole, kuid soovid tulevikus mitut looma, siis paku uut kodu kahele eri pesakonnast pärit kassipojale korraga. Nii kasvavad loomad koos üles ja saavad headeks sõpradeks, ilma et üks sõltuks teisest üleliia, mis võib sinu ja loomadevahelise sideme nõrgaks jätta.

Kas ma võin pakkuda uut kodu tänava- või kodustamata kassile?

Tänava- või kodustamata kassi päästmine võib tunduda väga ahvatlev, eriti kui ta on juhtumisi sinu aeda sattunud, kuid pea meeles, et neid võib mõjutada karm minevik ning nende sotsiaalsed oskused võivad olla seetõttu puudulikud. Samamoodi pead teadma, et kui sulle pakutakse kassipoega, kes paistab väga hirmunud või sisiseb sinu peale ja püüab põgeneda, siis niisuguse käitumise muutmine võtab väga kaua aega ega pruugi tegelikult üldse õnnestuda. Lärmakas ja aktiivsed kodus kasvanud kassid ja kassipojad sobivad samasugustesse uutesse kodudesse kõige paremini.

Soovid uut kassi võtta, kuid ei tea, milline tõug sulle ja sinu perele sobib? Suurepärane uudis! Meie kassitõugude kogumik tutvustab sulle eri tõuge ning aitab otsustada, milline neist sobiks täiuslikult sinu lemmikloomaks.

phone

Kui soovid rohkem teavet tiinuse tunnuste kindlakstegemise kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu meie LOOMAEKSPERTIDE MEESKONNA poole.