Alaska malamuut

Alaskan Malamute

Välimuselt hundisarnane malamuut on suur ja aukartustäratav tõug, kellel on tüüpilised spitsile iseloomulikud tunnused: rõngas saba, tihe karvkate, püstised kõrvad, kiilukujuline pea. Täiskasvanud isase malamuudi turjakõrgus on 64–71 cm, emasel 58–66 cm. Nad kaaluvad 38–56 kg. Karvkate võib olla eri värvides ja toonides – valgest helehalli ja mustani, kuldsest punase ja maksapruunini ning märgistustega.

  • Kogenud omanikule sobiv koer
  • Lisatreening nõutav
  • Naudib tempokaid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
  • Suur koer
  • Heavy drool
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohtlik tõug
  • Väga häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Rändav innuiitide hõim Loode-Alaskast, keda kutsuti mahlemutideks, aretasid selle tõu, et vedada raskeid koormaid äärmuslikes ilmastikutingimustes ja et nad oleks abiks jahipidamisel. Sellel tõul on ühised esivanemad teiste arktiliste koeratõugudega, nagu samojeedi koerte ja Siberi laikadega, kuid tõug aretati pigem tugevaks kui kiireks. Malamuutidel on tihe kahekihiline karvkate, suur jõud ja vastupidavus, seega pole üllatav, et just nemad on aidanud vedada koormaid polaarekspeditsioonidel. Sellisele asjale ei suuda just paljud tõud vastu panna.

Iseloom

See koer võib küll välja näha nagu hunt, ent käitumiselt pole ta kindlasti hundi moodi. Malamuut on armastav ja sõbralik koer, kuigi pole ehk ideaalne esimeseks koeraks. Talle meeldib kaevata ja ulguda ja kõrgelt saagi järele sukelduda, et kinni püüda pisikesi karvaseid elukaid, olgu nendeks oravad, kassid või väiksemad koerad. Põhjalik varajane sotsialiseerimine ja pidev treenimine elu jooksul, sealhulgas toimiva tagasi kutsumise käskluse harjutamine, on seega väga vajalikud.

Tervis

Nagu paljudel tõugudel, võib ka Alaska malamuudil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Malamuut vajab vähemalt kahte tundi tegevust päevas, eelistatavalt rohkem. Talle meeldib vedada, nii et varane rihmaga jalutamise treenimine on oluline. Paljudele neist meeldib koertekross, kus nad saavad joosta koos oma omanikuga, kuid vältige tugevat trenni kuuma ilmaga.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Alaska malamuutidel on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad kogused aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Malamuudid on hästi kaitstud karmide ilmastikutingimuste eest. Neil on tihe, kuni 5 cm paksune aluskarv ja jämedakoeline pealiskarv. Keskküttega majades võib koer väga palju karva ajada. Igapäevase harjamisega saab suurema osa lahtistest karvadest kätte.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.