Borderterjer

Border Terrier

Borderterjerid on keskmise suurusega ja iseloomuliku saarmataolise peaga. Nad on peamiselt töökoerad ja see kajastub ka nende välimuses. Neil on karm ja tihe karv, mis võib olla eri värvi, sealhulgas punane, nisukarva, hallisegune ja pruun või sinine ja pruun. Täiskasvanud isase turjakõrgus on keskmiselt 30,5 cm ja kaal 6–7 kg. Täiskasvanud emase turjakõrgus on umbes 28 cm ja kaal 5–6,5 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Borderterjer aretati 18. sajandil ja on sellest alates vähe muutunud. Neid kasutati Šotimaa piirialadel tööterjeritena, kes jahtisid kariloomi püüdvaid rebaseid. Tõu ajaloo jooksul on neid nimetatud ka Reedwateri ja Coquetdale'i terjeriteks, kuid tänapäeval kasutatakse nime borderterjer. Maakohtades on nad siiani töökoerad, kuid linnades peavad paljud pered neid seltsikoertena.

Iseloom

Borderterjer on kiinduv ja lõbus koer. Ta on vapper, kiiresti kohanev ja saab hästi läbi inimestega, eriti lastega. Üldiselt on ta muretu, iseseisev ja eelistab ise otsustada. Borderterjerile meeldib taga ajada jäneseid ja oravaid, kuid ta suudab rahulikult koos elada teiste koduloomadega, kui ta varakult sotsialiseerida ja nendega korralikult tuttavaks teha. See koer tunneb ennast koduselt nii maal kui ka linnas.

Tervis

Borderterjer on üldiselt väga terve koer. Mõned tõust tulenevad probleemid küll on, näiteks silmahaigused või epilepsia, kuid need on siiski üsna harvad.

Liikumine

Borderterjer on väga aktiivne ja aretatud jahikoeraks, neil on tugev jahiinstinkt. Neil on vaja vähemalt tund aega tegevust päevas, kuid nad naudivad ka rohkemat. Nad võivad hoolimata olukorrast taga ajada mis tahes pisemat looma, kes neile on silma jäänud. Vahel võivad nad seetõttu pahandustesse sattuda, aga sellest teadlik peremees, kes koera juba varakult vastavalt treenib, võib nad väga kõrge tasemeni välja õpetada.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Borderterjeri lühikese ja tiheda karva hooldamine ei nõua palju vaeva. Harjamine eemaldab mustuse, mis on sinna metsaalustel retkedel jäänud. Aeg-ajalt on kasulik kitkuda surnud karvu (stripping).

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.