Vene hurt ehk borzoi

Borzoi

Need elegantsed nägemise järgi saaki jahtivad koerad hoiavad uhkelt oma pikka ja kitsast pead. Borzoide karv on siidine ja keskmise pikkusega, pikemad sulgjad karvad on jalgadel, kõhul ja sabal. Karv võib olla valge, kuldne, punane, hall, must kimmel või laiguline. Täiskasvanud emase turjakõrgus on vähemalt 68 cm ja ta kaal umbes 34 kg. Täiskasvanud isase turjakõrgus on vähemalt 74 cm ja ta kaalub umbes 41 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Vene hurtasid kasutati Venemaal hundijahil juba 17. sajandil. Üks Vene vürst tõi Araabiast mitu nägemise järgi saaklooma jahtivat koera, kuid nad ei elanud üle karme Vene talvi. Teisel korral ristas ta nad kohalike tõugudega, ilmselt tatari jahikoerte või pikajalgsete lambakoertega. Hella iseloomu ja eksootilise välimuse tõttu olid borzoid ideaalne kingitus tsaarilt teistele Euroopa kroonitud peadele. Pärast 1917. aasta revolutsiooni Venemaal seostati borzoid valitseva klassiga ja paljud kennelid hävitati. Tõug elas selle üle ainult tänu läänemaailmas olevatele kingitud koertele.

Iseloom

Suurusele vaatamata on nad heasüdamlikud ja hellad koerad, kes on kodus rahulikud. Võõrastest hoiavad nad pigem eemale. Nad saavad läbi sarnase iseloomuga koertega, kuid neid peab juba väiksena tuttavaks tegema kasside ja teiste koduloomadega, sest nad reageerivad põgenevat looma nähes.

Tervis

Borzoid on üldiselt tugev ja terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja aretuskoertel tuleks kontrollida silmi. Sellest tõust koertel võib päriliku haigusena esineda kilpnäärme alatalitust.

Liikumine

Ehkki borzoid on kodus vaiksed, vajavad nad vähemalt tund aega tegevust, võimalusel rohkem, ja avaraid alasid, kus joosta ja jalutada. Pidage meeles, et nad on siiski jahikoerad ja jooksevad instinktiivselt mis tahes märgatud saagi järel, seega peab olema ettevaatlik.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Borzoil on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Borzoi siidine ja laineline karv vajab regulaarset hooldust (kaks või kolm korda nädalas) ning käpapadjakeste vahel olevat karva peab tihti kärpima. Karvavahetuse ajal heidavad nad väga palju karva.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.