Chihuahua (lühikarvaline)

Chihuahua (Smooth Coat)

Chihuahua on väikseim koeratõug, kellel on ka õunakujuline kolju ning sile, lühike ja peen karvkate, mille värvus varieerub kollakaspruunist mustani. Õrn kompaktne koer. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 15–23 cm ja kaal 1,8–2,7 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Väike koeratõug, keda kutsuti techichi'ks, oli tolteekide ja asteekide kultuuri oluline osa. Techichi'd olid rikaste lemmikloomad, kes kremeeriti koos surnuga, et nad võtaksid lahkunu patud enda kanda, lastes tal teise ilma minna ilma jumalaid vihastamata. Need koerad pidid ka lahkunu läbi allilma juhatama ja kurje vaime tõrjuma. Usutakse, et chihuahua saadi techichi ja ühe väikese karvutu Aasia tõu ristamisel. Chihuahua on Mehhiko osariik ja just sealt toodi tänapäevane chihuahua esimest korda Ameerikasse. Teooria kohaselt aretati tänapäevane tõug, ristates vana techichi tõu järglasi Mehhikost, Arizonast ja Texasest pärit väikeste koertega.

Iseloom

Chihuahua kiindub tavaliselt ühte või kahte inimesse, kellele ta näitab oma uudishimulikku, elavat ja intelligentset loomust ning sügavat ja kestvat poolehoidu. Kuid ilma piisava sotsialiseerimiseta ei suhtu tõug võõrastesse hästi ja võib paista ärev ning lärmakas. Chihuahua'd tuleb sotsialiseerida võimalikult varakult, muidu muutuvad nad võõras keskkonnas ärevaks ning ei saa läbi võõraste, laste ja teiste lemmikloomadega. Neile meeldivad omasugused ja nad naudivad teiste chihuahua'de seltsi.

Tervis

Nagu teistegi väikeste tõugude puhul võib lühikarvalisel chihuahua'l esineda põlvekedra ajutist paigaltnihkumist (patella luksatsioon) ja probleeme hingetoruga. Nende peakuju tõttu võib neil aju ümber koguneda vedelik (hüdrotsefaalia) ja esineda silmahaigusi.

Liikumine

Chihuahua harjub tegevuse hulgaga, mida talle pakutakse, kuid mõistlikkuse piires. Chihuahua'del esineb energiasööste, mil nad mängivad põnevusega, kuid nad ei vaja pikki jalutuskäike – pool tundi päevas peaks olema piisav. Chihuahua'd võiksid kaelarihma asemel kanda rakmeid, kuna neil on habras hingetoru.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Chihuahua harjamine ei ole aeganõudev töö. Lühikarvalise chihuahua kasukat saab hooldada, kasutades aeg-ajalt kummist harja/kammi. Chihuahua'd ajavad küll karva, kuid nende suuruse tõttu ei ole karva hulk märkimisväärne. Chihuahua hambaid tasuks kord nädalas pesta, sest nagu kõigil väikestel tõugudel, võib neil kergesti tekkida hambakivi.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.