Suuršnautser

Giant Schnauzer

Suure ja aukartustäratava koerana on suuršnautser ergas ja võimsa ruudukujulise kehaehitusega. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 65–70 cm ja emastel 60–65 cm. Täiskasvanud isased kaaluvad umbes 45 kg. Nende karm ja kare kasukas esineb kahes värvitoonis: must või pipar soolaga (hele- ja tumehall).

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Suuršnautser põlvneb keskmise suurusega karmikarvalisest pinšeri-tüüpi koerast, keda leidus 15. sajandi Baierimaal ja keda kasutati rotipüüdjana ning muudeks talutöödeks. Sellest koerast on pärit kõik kolm šnautseri suurusvarianti. 19. sajandil ristati mõned koerad suurte karjakoertega ja võimalik, et ka Saksa dogiga, et luua selline suuršnautser, nagu me teda tänapäeval teame. Neid kasutati karja turule ajamiseks ja sealt edasi said nad populaarseteks politsei- ja valvekoerteks.

Iseloom

Suuršnautser näib jõuline ja aukartustäratav, kuid peaks olema healoomuline. Ta saab läbi teiste koerte ja pere kassidega, kuid varajane sotsialiseerimine ja hoolikas järelevalve ning harjutamine on vajalikud. Nad saavad tihtipeale vastassoost koertega paremini läbi. Sündinud valvekoerana on ta valvas ja püüab vajadusel häälekalt peremehe tähelepanu.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel võib suuršnautseril esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Tõul esineb üsna tihti ka epilepsiat ja teatud tüüpi käpavähki.

Liikumine

Et koer püsiks rahulik, vajab ta päevas üle kahe tunni tegevust. Talle meeldib olla õues ning vihm ja külm teda ei morjenda tänu tema ilmastikukindlale kasukale. Samas tuleb pärast jalutuskäiku tema kasukat kontrollida ja eemaldada sinna kinnijäänud sodi.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Suuršnautseril on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Tema kasukas tuleb iga kord pärast jalutuskäiku üle vaadata ja harjata seda kaks-kolm korda nädalas. Iga kolme kuu tagant tuleb lasta koera trimmida, et eemaldada surnud karvad, kuigi omanikud, kes ei käi koeraga näitusel, võivad lasta koera ka lihtsalt pügada.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.