Jaapani akita

Japanese Akita

Jaapani akitad on suured ja võimsad koerad, kes on iseloomuga ja väärikad. Nende uhket peahoiakut ning asendit võimendavad nende väiksed kõrvad ja tumedad silmad. Nende punased-kollakaspruunid, seesamitooni, hallikaspruunid ja valged paksud ning luksuslikud kasukad loovad silmatorkava pildi. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 64–70 cm ja emastel 58–64 cm. Nende kaal on vahemikus 34–50 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Heavy drool
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Akita on kõigist jaapani tõugudest suurim ning aretati algselt Akita provintsis 17. sajandil. Mõned usuvad, et tõug aretati algselt metssigade, hirvede ja mustkarude jahiks, aga teised arvavad, et koeravõitlusteks. Aga kui Jaapani (ja Euroopa) koertevõistlused kadusid, hakati neid koeri kasutama jahipidamiseks. 19. sajandi lõpul imporditi teisi tõuge, mistõttu Jaapani tõugude populaarsus langes. Seejärel moodustati Jaapani koerte säilitusühing, mille eesmärk oli säilitada Jaapani tõud, mis kõik olid kuulutatud riiklikeks mälestisteks.

Iseloom

Need on tugevad koerad – nii kehalt kui ka iseloomult – ning ei ole soovitatavad algajatele omanikele. Nad vajavad kogenud kasvatajat ning varast ja pidevat sotsialiseerimist ja koolitamist. Aga nad on oma perele väga lojaalsed. Tänu oma julgusele on nad head valvekoerad, kes ei haugu liiga palju. Nende jahiinstinkt on tugev ning seda tuleb alati meeles pidada.

Tervis

Nagu paljude tõugudega, võivad ka Jaapani akitad kannatada pärilike silmahaiguste ja puusa düsplaasia alla (seisund, mis võib tekitada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Et püsida lihaselisena, vajab akita palju tegevust. Kui on vaja mõnel päeval jalutuskäik ära jätta, lepivad nad sellega ilma tülita. Ei tohi unustada, et need on jahikoerad, ning kui neil lubatakse vabalt joosta, peab olema väga ettevaatlik.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Jaapani akital on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Karva tuleks kaks või kolm korda nädalas hoolikalt hooldada, et see näeks kaunis välja, ning kaks korda aastas karvavahetuse ajal tuleks kasutada topelthammastega metallist kammi.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.