Malta bichon

Maltese

Aristokraatliku välimusega kääbuskoer, kellel on tumedad silmad ja lumivalge karv, mis on pikk ja siidine, on Malta bichon kõige silmatorkavam üldse. Täiskasvanud isase Malta bichon'i turjakõrgus on 25 cm ja väiksem ning kaal umbes 1,8–2,7 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Malta bichon on üks vanimaid koeratõugusid, Charles Darwin leidis, et selle jäljed viivad 6000 aastani eKr. Vahemere piirkonna bichon'i perekonna koeratõu kohta on teada, et 1. sajandil pKr oli Publiusel, Rooma kuberneril Maltal Malta bichon'i tüüpi koer Issa. Tõugu on kogu tema ajaloo jooksul eelistanud autorikraadid ja kuninglikud inimesed ning teda kujutatakse ka kuninganna Elizabeth I ja teiste kuninglike kõrguste maalidel. Väidetavalt olevat Šotimaa kuninganna Mary I-l hukkamise ajal olnud seeliku all peidus Malta bichon.

Iseloom

Väike, lahke loomuga ja glamuurne kääbuskoer ei ole lihtsalt ilus – ta võib vahel ka päris särtsakas olla. Oma ümbruse suhtes valvel, võib ta olla häälekas ning teda tuleks juba noorena koolitada, et ta ei hakkaks iga väiksemagi provokatsiooni peale haukuma.

Tervis

Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka Malta bichon'il esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon). Samuti võib neil esineda pärilikke silmahaigusi, seega on silmade kontrollimine soovituslik.

Liikumine

Pooletunnine liikumine päevas hoiab Malta bichon'i rahulolevana, aga ta on rohkemaks võimeline, kui talle seda võimalust pakkuda. Väljas ja tegutsedes võib ta olla üllatavalt jahiloomalik ning tema varajasem ajalugu kahjuripüüdjana võib esile kerkida.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Igapäevane hooldamine on vajalik, et hoida pikka ja siidist karva pulstumast. Kui jätta karv hooldamata, moodustub vilt, mis muutub koerale valulikuks. Seetõttu on väga oluline, et Malta bichon'i kutsikas peaks hooldamist meeldivaks tegevuseks.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.