Kääbuspuudel

Poodle Miniature

Kääbuspuudel on suursugune, nõtke koonu ja pika kaelaga koer. Tema kasukas on rikkalik ja krussis ning tihti stiliseeritud. Kääbuspuudleid võib olla mitut eri värvi, sealhulgas sinist, halli, hõbedast, pruuni, aprikoosi ja kreemikat. Vaata täpsema teabe saamiseks tõustandardit. Täiskasvanud kääbuspuudli turjakõrgus on 28–38 cm ning kaal 12–14 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Kääbuspuudli aretasid suurest puudlist inimesed, kes soovisid koera, kelle eest oleks lihtsam hoolitseda ja keda oleks odavam ülal pidada. Sellise suurusega puudlid on olemas olnud juba vähemalt 500 aastat. Kääbuspuudlid muutusid eriti populaarseks tsirkustes, sest neid oli kerge treenida ja nad soovisid inimestele alati rõõmu valmistada.

Iseloom

Elavad, seltskondlikud ja südamlikud kääbuspuudlid on suurepärased seltsikoerad. Kääbuspuudlid naudivad aktiivset elu ja nad armastavad kõigist pere tegemistest osa võtta. Kääbuspuudel kohandub ka korterieluga, kuid ta peab saama piisavalt palju ringi liikuda. Külaliste tulekust annab koer häälekalt märku, seega sobib ta ka valvekoeraks. Samas ei ole ta kunagi agressiivne.

Tervis

Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka kääbuspuudlil esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon). Nad on vastuvõtlikud ka puusaprobleemidele ning neid tuleb testida päriliku silmahaiguse osas.

Liikumine

Tegemist on küllaltki aktiivse tõuga, kes naudib jalutuskäike ja mängimist. Keha ja vaimu stimuleerimiseks tuleks koerale sobilikke tegevusi pakkuda. Kääbuspuudlid on tublid kuulekus- ja agility-võistlustel ning mitmel koeraspordialal.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Kääbuspuudlid ei aja karva ning sobivad sageli (kuid mitte alati) ka allergilistele inimestele. Nende karvakatte eest peab palju hoolitsema. Lisaks kodus kammimisele ja harjamisele vajavad nad sageli ka elukutselise koertejuuksuri abi. Puudlit tuleks pügamiseks salongi viia iga kuue nädala tagant, samuti võite ise teda pügama õppida.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.