Millised on koera tiinuse tunnused?



Ükskõik, kas planeerid looma tiinust ette või on ta juba tiine – meie loomaekspertide meeskond selgitab sulle kuidas saada aru, et loom ootab poegi. Kui oled valmistunud, siis möödub looma tiinus nii tema kui ka teie seisukohast võimalikult loomulikult ja pingevabalt.
Koera tiinus
Koerad võivad tiinestuda innaajal, mis kordub umbes iga kaheksa kuu tagant. Loom on viljakas ligikaudu kolm nädalat – seda nimetatakse indlemiseks. Sel ajal võib ta paarituda ja tiinestuda, aga ka isastega kähmelda, kui ta ei tunne, et on paaritumiseks täiesti valmis. Kui sa ei soovi, et sinu emane koer paarituks, siis jaluta teda innaajal rihma otsas – nii on lihtsam vältida rüselusi pealetükkivate armunud kavaleridega.
Kuna tiinus võib osutuda kulukaks ning nii sulle kui ka loomale emotsionaalselt kurnavaks, siis on parem jätta tõuaretus professionaalidele. Kui sa ei soovi, et sinu koer tiinestuks, siis kaalu tema steriliseerimist.
Koera tiinus kestab üldjuhul 61–65 päeva, kuid silmaga nähtavad tunnused ilmnevad alles siis, kui loom on juba mõnda aega tiine olnud. Koertele teadupärast koduseid tiinuseteste ei müüda. Kuidas siis aru saada, et koer on tiine?
Sellest, et kutsikad on tulekul, annavad märku mitu asjaolu.
Kutsikate ootus on põnev aeg, kuid võib sinu koera kurnata. Purina loomaekspertide meeskond varustab sind teabega, mida on vaja koera tervise tagamiseks sel perioodil.

Kuidas saada aru, et koer on tiine?
- Kuu aega pärast paaritumist võib koeral tekkida kerge limane voolus.
- Samal ajal võivad tema nisad tumeneda ja suureneda ning võid panna tähele, et neist eritub pooleldi hägust vedelikku.
- Nii nagu inimeste raseduse puhul võib ka koeral tiinuse algfaasis hommikuti süda paha olla, nii et ta oksendab veidi. Kui see kestab kaua või sul tekib mingeid muresid, siis pea loomaarstiga nõu.
- Umbes 35. tiinuspäeval hakkab koer kaalus juurde võtma, kosudes viimaks kuni 50% võrra suuremaks kui tavaliselt.
- Umbes 40. tiinuspäeval peaksid märkama, et koera kõht on paisunud, olgugi et see ei pruugi esimest korda tiinetel loomadel ja väikest pesakonda ootavatel koertel kuigi selgelt välja paista.
- Koer võib käituda tavapärasest pisut erinevalt, samuti võib väheneda tema söögiisu. Sellised sümptomid võivad viidata ka mingile probleemile, nii et võta mure korral loomaarstiga ühendust.
- Tiinuse teises pooles koera söögiisu suureneb, nii et ole siis valmis tema toitumist selle järgi kohandama.
- Loomaarst kinnitab looma tiinust kas spetsiaalse hormoonide taset mõõtva koerte tiinusetestiga 21.–25. tiinuspäeval või ultraheliuuringuga 20.–22. tiinuspäeval. Umbes 30. tiinuspäeval on võimalik koer füüsiliselt läbi vaadata, et lugeda kokku, kui palju looteid ta kannab. Seda ei saa aga alati täpselt kindlaks teha, seepärast ole igaks juhuks valmis ka rohkemate kutsikate sünniks.
Kuigi koer peaks tiinuse ja poegimisega ise toime tulema, ole valmis teda paari julgustava sõnaga rahustama või ootamatuste korral sekkuma. Koeraema annab hulgaliselt vihjeid, millest saad aru, et poegimine algab ja kohe-kohe sünnivad kutsikad.
Läheneva/aktiivse poegimise tunnused
Tiinuse lõpupoole võid panna tähele, et koer otsib vaikset kohta, kus poegida. Saad teda selles aidata, seades eraldatud ja soojas paigas sisse spetsiaalse pesa. Loe tiine koera eest hoolitsemise kohta lähemalt meie juhendist.
Enamik koerte poegimisi kulgeb ladusalt ja sa ei pea sekkuma. Muutunud värvusega voolus ja pressimine ilma kutsikaid sünnitamata on märgid, mis viitavad komplikatsioonidele. Kui märkad midagi eeltoodust või on sul muid kahtlusi, siis pöördu loomaarsti poole. Loe ka meie nõuandeid koera poegimise kohta.


Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.