Sinu koerale sobiva toidu leidmine

Kõik koerad on erinevad. Seetõttu on hea teada, et saadaval on lai valik spetsiaalse koostisega toitusid, mis katavad kõikvõimalikud toitainevajadused – alates kehakaalu kontrolli all hoidmisest kuni haigusteni välja.
Sinu koerale sobiva toidu leidmine
Sinu koerale sobiva toidu leidmine
Sinu koerale sobiva toidu leidmine

Spetsiaalseid koertele mõeldud eritoite on saadaval laias valikus, alates sellistest, mis aitavad sinu koeral tervislikku kaalu säilitada kuni nendeni, mis on spetsiaalselt loodud tundliku seedimise või meditsiiniliste probleemide jaoks. Mõned retseptid toetavad lühiajalist ravi, samal ajal kui teised saavad aidata sinu neljajalgset sõpra kogu tema elu.

Haigused

Viimase 20 aasta jooksul on eritoitude (tuntud ka kui ravi- või funktsionaalsed toidud) valdkonnas toimunud suur edasiminek ning tänapäeval moodustavad need väga olulise osa looma tervise eest hoolitsemisest. Sellised toidud ei sisalda mitte üksnes looma tervise ja heaolu säilitamise seisukohast vajalikke, täiuslikus tasakaalus toitaineid, vaid rahuldavad ka mistahes terviseprobleemidest tingitud erivajadusi. Saadaval on ka kohandatud loomatoidud, mis aitavad loomal taastuda näiteks pärast operatsiooni või alatoitumuse käes kannatamist (viimast esineb kahjuks varjupaigakoerte seas).

Orange nutrition logo

Loomaarsti soovitatud toitumine ja koeratoit tagavad kõigi vajalike toitainete kättesaamise, juhul kui koeral esineb mõni järgmistest terviseprobleemidest:

blue cross

Tervislikud seisundid

 • Toiduallergia või -talumatus
 • Dermatiit ja põletikulised nahahaigused
 • Seedetrakti haigused, nagu põletikuline soolehaigus, kõhukinnisus, oksendamine ja kõhulahtisus
 • Melliitdiabeet
 • Pankreatiit
 • Krooniline neeruhaigus
 • Kuseteede ja põiehaigused
 • Maksahaigus
 • Kongestiivne südamepuudulikus, kõrge vererõhk või vedelikupeetus
 • Põletikulised liigesehaigused (või eelsoodumus nende tekkeks, juhul kui koer on terve)
 • Haiguslik rasvumine

Allergiad

Nagu inimestel põhjustab ka koertel toiduallergiat immuunsüsteemi ebanormaalne reaktsioon konkreetsele toidule või ainele. Osa koerte jaoks täiesti talutav toit võib tekitada teistel vaevusi või olla allergilisele loomale suisa eluohtlik. Õnneks esineb tõsiseid allergiaid harva. Neid ei tohi ajada segamini toidutalumatusega, mis on rohkem levinud ega kulge nii raskelt. Olgugi et enamasti diagnoositakse koeral toiduallergia juba noores eas, võib see olenevalt looma geenidest ja haigustest igas vanuses välja lüüa. Seepärast tasub pöörata tähelepanu looma mistahes ebaharilikele sümptomitele.

Dog and magnifying glass icon

Toiduallergia üldlevinud sümptomid koertel on järgmised:

 • Nahaprobleemid – sügelus ja punetus; kiilakad laigud, mis esinevad sageli jalgadel, näol, kaenaldes ja/või kubemes
 • Kõrvainfektsioonid
 • Seedetrakti vaevused – oksendamine ja/või kõhulahtisus
 • Hingamisteede vaevused (kuigi neid esineb harva)

Kui märkad koeral eelmainitud sümptomeid, siis pea viivitamata loomaarstiga nõu. Kuna allergiat on keeruline diagnoosida ning loetletud sümptomid on üldist laadi ja omased veel paljudele muudele tervisehädadele, siis tahab loomaarst asjas selgusele jõudmiseks ja looma tervise taastamiseks ta läbi vaadata.

Kõige tõhusam allergia testimise viis on välistav toitumine, mis tähendab, et toidad koera ajutiselt kerge koostisega, sageli hüpoallergeense toiduga. Sellises toidus on nii vähe proteiini, et see ei saa allergilist reaktsiooni esile kutsuda (või juhtub seda haruharva). Loomaarst võib soovitada proovida ka süsivesikuid ja proteiine, mida sinu koer ei ole varem söönud, nt lõhe riisiga. Osa Purina allergiliste koerte toitudest on järgmised:

Eelmainitud toitumisest tuleb rangelt kinni pidada ja sa ei tohi anda loomale testi ajal ka mingeid maiustusi. See võib osutuda keeruliseks, kuna sa ju soovid ometi, et koer tunneks end armastatuna, aga pea meeles, et asi on vaeva väärt.

Pärast välistava toitumise perioodi lõppu teeb loomaarst kindlaks, kuidas koeral läheb. Kui koera sümptomid ei ole testi ajal leevenenud, siis võib loomaarst teha probleemi põhjusele jälile saamiseks lisateste. Kui koera sümptomid leevenesid, siis hakatakse tema toidule vähehaaval uuesti proteiine lisama, et selgitada välja probleeme põhjustav koostisaine. Kui sümptomid naasevad, siis oletegi ilmselt süüdlase leidnud ning võid proovida sööta koera spetsiaalse allergilise looma toiduga.

Toitainete välistamine nõuab aega ja kannatust. Kui sümptomid olid väga rasked või tingitud enam kui ühest toidust, siis võidakse koer saata edasi spetsialisti juurde, kes vaatab tema testdieedi tulemused üle. Kui kahtlustad oma koeral allergiat või soovid selle teema kohta rohkem teada saada, siis võtta loomaarstiga ühendust.

Ülekaalulised koerad

Overweight dog sitting in grass

Hinnanguliselt on lausa 33% koertest ülekaalulised või rasvunud! Jahmatav! Põhjus on lihtne – süüakse liiga palju ega liiguta piisavalt, et saadud energiat ära kasutada.

Probleemi lahendamiseks tuleb selgitada välja, kui palju energiat koer toidust saab ja kui palju ta seda liikudes kulutab. Võid vahetada tema toidu kergema toidu vastu välja ning käia temaga aeg-ajalt lisajalutuskäikudel, et ta oleks aktiivsem. Pea meeles, et toidukoguste vähendamisest üksi ei piisa, kuna siis ei pruugi loom saada tasakaalustatult kõiki talle vajalikke toitaineid. Kui mõõtsid koera kehalist toonust ning said teada, et ta on ülekaaluline, siis tagab spetsiaalse koostisega kaalu alandamise toit, et koer saab kätte kõik talle vajalikud toitained, kuid langetab tõhusalt kaalu, süües seejuures kõhu endiselt meeldivalt täis.

Väikeste tõukoerte ja kutsikate toitmine

Mis puudutab väikeste koerte toitmist, siis siin tuleb meeles pidada, et hoolimata väiksest suust ja kõhust vajab loom palju energiat. Kas teadsid, et näiteks pomeranian vajab kaks korda enam kaloreid kui Saksa dogi?

Saadaval on spetsiaalsed väikeste koerte toidud, mis rahuldavad nende loomade erivajadusi. Need on toitaine- ja kaloririkkad (mis tähendab, et need sobivad looma kiirema ainevahetuse ja väiksema kõhu jaoks paremini), samuti sisaldavad need lisakoguse energia saamiseks rohkem proteiini ja rasva ning kergesti seeditavaid süsivesikuid, aga ka lisakoguse ainevahetust soodustavaid B-vitamiine. Ka krõbinad on väikse koera suu jaoks sobivama suurusega.

Fluffy toy dog in grass
green dog icon

Kuidas väikest tõugu koeri toita?

 • Eeldusel, et sinu väike sõber ei ole ei üle- ega alakaaluline ning loomaarst pole talle eritoitumist määranud, on kõik sinu ja sinu koera otsustada – vali kas märg- või kuivtoit või sega mõlemad kokku.
 • Järgi pakendil toodud toitmisjuhiseid ja toida looma võimaluse korral väikeste kogustega, ent sageli – umbes 2–3 korda päevas. Väiksed koerad põletavad energiat kiiremini, nii et sagedasem söötmine aitab nende energiataset ühtlasemana hoida.
 • Anna loomadele süüa eraldatud kohas, eriti kui sinu peres on veel koeri ja loomadel on kombeks toitu võidu kugistada või üksteise tagant näpata.
 • Aseta koera toit põrandale – see sunnib teda rahulikumalt sööma ega lase kugistada.
 • Hoia oma koera kehaliselt toonusel silma peal ning jälgi hoolikalt, et sa ei toidaks teda üle. Vastasel korral kannatavad tema väiksed jalad ja liigesed, samuti võib keha keskosa jämenemine (sinna ladestub tavaliselt üleliigne rasv) põhjustada loomal diabeeti või südamehaigusi.
 • Kui sa ei tea, kuidas või kui tihti väiksemat tõugu koeri sööta, siis vestle sel teemal loomaarstiga, kes vastab suurima heameelega kõigile tekkinud küsimustele.

Suurt tõugu koerte ja kutsikate toitmine

Large dog walking in woods

Ka suurtel koertel on oma toitainevajadused. Täiskasvanud suurt või gigantset koera soovitatakse sööta kaaluühiku kohta väiksema koguse toiduga kui väikest koera, kuna neil on aeglasem ainevahetus.

How to feed large breed dogs

Kuidas suuri koeri toita?

 • Eriti just suuremat tõugu koertel on kombeks oma toit alla kugistada, mis võib tekitada seedekulglas vaevusi. Sööda neid pigem kahe väiksema portsjoniga päevas kui ühe suurega.
 • Ära sunni looma tund aega enne ega pärast söömist liikuma, kuna suured ja gigantsed koerad on mao õhuga täitumisele ja väändumisele eriti vastuvõtlikud (seda nimetatakse mao laienemiseks ja maokeeruks). Tegemist on viivitamatut arstiabi nõudva seisundiga. Selle sümptomid on õhku täis kõht, öökimine ja väga tugev ebamugavustunne. Kui sinu suure koera kõht teeb sulle muret, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust.
 • See, kui palju sa koerale süüa annad, oleneb looma tõust ja eluviisist, aga ka valitud toidust – kas serveerid spetsiaalset gigantse tõu toitu või mitte. Loe suure koera toidu pakendilt alati hoolikalt toitmisjuhiseid, kuna kogus ei olene ainult looma suurusest, vaid ka vanusest. Pea meeles, et toitmisjuhised on üksnes lähtekohaks. Sa võid söötmist pisut kohendada, andes loomale olenevalt tema ideaalsest kehalisest seisundist kas pisut rohkem või vähem toitu.
 • Vali vaikne koht, mis jääb argipäeva askeldustest eemale. Kui sul on mitu koera, siis anna neile süüa eraldi, et nad ei kakleks ega varastaks üksteise toitu.
 • Kui asetad toidukausi põrandast kõrgemale, siis ennetad kugistamist ja seedehäirete teket.
 • Kui sinu suure või gigantse koera kehakaal teeb sulle muret, siis pea loomaarstiga nõu. Abi võib olla spetsiaalse koostisega light-toidust. See sisaldab vähem rasva, kuid kõiki koerale vajalikke vitamiine ja mineraalaineid, nii et loom sööb jätkuvalt tasakaalustatult, kuid ei tarbi enam nii palju kaloreid.

Purina pakub spetsiaalseid suurte ja gigantsete koerte toitusid, millest igaüks on välja töötatud uusimate teadussaavutuste põhjal kvaliteedi, maitse ja toitvuse suhtes.

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.