Täiskasvanud koera toitmine

Tillukesest kutsikast on saanud täiskasvanud koer. Aeg on jätta kutsikatoiduga hüvasti ja tutvustada loomale täiskasvanud koera toitu. Tavaliselt toimub see väikeste tõugude puhul 12. elukuul, gigantsetel tõugudel umbes 24. elukuul.
Šokolaadikarva labrador koos omanikuga
Chocolate Labrador and Owner
Šokolaadikarva labrador koos omanikuga

Toiduvalikud

Seda, kas te pakute loomale märg- või kuivtoitu, oleneb puhtalt nii teie kui ka koera isiklikest eelistustest. Märg- ja kuivtoidu kombinatsioon tuleb kasuks looma hammastele. Samuti on hea, kui teie koer on mõlemat sorti toiduga tuttav, juhuks kui te peate tema toitumist mingil põhjusel muutma. Nii nagu inimestel, on ka koertel toidud, mis neile maitsevad, ja toidud, mis neile ei maitse. Ilmselt peate mitu korda katsetama, enne kui leiate sellise, mis koerale tõesti meeldib.

Ükskõik millist toitu te ka ei valiks, leiate kindlasti, et kvaliteetne täistoit rahuldab koera põhiliste toitainete vajaduse.

Kui teie koeral on terviseprobleemid, nt tundlik nahk või seedimine, siis küsige loomaarsti käest spetsiaalsete täiskasvanud koera toitude kohta.

Kui olete sobiva toidu välja valinud, siis ei tohiks selle väljavahetamiseks olla põhjust enne, kui loom saab eakaks, s.t on saanud 6–7-aastaseks. Lugege eaka koera toitmise kohta lähemalt.

Jälgige pidevalt koera kehalist seisundit, kuna kaalulangus või -tõus võivad anda märku asjaolust, et te peate tema toitumist muutma.

Täiskasvanud koerte toidud

Saadaval on lai valik tasakaalustatud täiskasvanud koerte toite, mis rahuldavad iga neljajalgse sõbra erivajadused. Mida siis koerale süüa anda?

Looma tõug, suurus, vanus, eluviis ja tervis on otsustava tähtsusega:

 • Väikestel koertel on kiirem ainevahetus, mis tähendab, et nad põletavad energiat kiiremini. Olenevalt konkreetse looma kehalisest seisundist ja aktiivsusest vajab osa väikseid koeri iga päev kuni kaks korda rohkem kaloreid kui suurt tõugu koerad. Parimad väikeste koerte toidud sisaldavad lisaproteiine ning külluslikult rasvu ja süsivesikuid, et rahuldada koera suuremat energiavajadust. Ka nende krõbinad on väikse koera suu ja kõhu jaoks sobivamas suuruses.
 • Suurt tõugu koertel on aeglasem ainevahetus, kuid suur isu. Suurte koerte toitude krõbinad on suuremad. Nii on koerad sunnitud närima ega saa kugistada. Vähendatud rasvasisaldus ja kontsentreeritud valgud aitavad looma kehakaalu kontrolli all hoida, koormates tema liigeseid ja elutähtsaid organeid võimalikult vähe, samuti sisaldavad need glükoosamiini, mis toetab liigeste tervist.
 • Kui teil on väga aktiivne koer või töökoer, siis võite valida tema jaoks spetsiaalselt välja töötatud koostisega aktiivse looma toidu. See on suurendatud rasva-, valgu- ja vitamiinisisaldusega (nt B12), nii et loom saab toidust rohkem energiat. E-vitamiin aitab väsinud lihastel pärast pingutust paremini taastuda.
 • Üldiselt soovitatakse tiineid koeri uuesti kvaliteetse kutsikatoiduga sööta, et nad saaksid lisakaloreid ja suuremas koguses kõiki vajalikke toitaineid. Lugege tiine koera toitmise kohta lähemalt.
 • Passiivsemad koerad vajavad vähem rasva – neil aitavad kaalutõusu vältida light-tooted.
 • Osa koeri on teatud toiduainete suhtes tundlikud või on neil mõni haigus, mis nõuab eritoitumist. Loomaarst ütleb teile, missugune toit loomale sobib.

Kui te ei oska ise otsustada, siis pidage loomaarstiga nõu.

Bowl of dog food

Kuidas koera toita?

Meie loomaekspertide meeskonna käest küsitakse sageli, kui tihti tuleb koera toita. Meie soovitame sööta olenevalt tõust kas üks või kaks korda päevas. Väiksem koer, kellel on väiksem kõht, võib vajada rohkem söögikordi. Samamoodi võib sööta suuri koeri, kes kipuvad oma toitu kugistama, pigem kahe väiksema portsjoniga päevas kui ühe suurega.

Suure koguse toidu kugistamine võib tekitada loomale probleeme seedekulglas. Kui te ei tea, kui tihti oma koera sööta, siis pidage veterinaarkeskuse töötajatega nõu.

Green dog icon

Valige vaikne koht, mis jääb argipäeva askeldustest eemale. Serveerige toitu alati puhtast kausist ja asetage see kergesti puhastatavale pinnale, nt plaatidega kaetud põrandale. Kui kauss libiseb põrandal, siis kasutage libisemiskindla põhjaga kaussi või asetage selle alla kummimatt.

Kugistama kippuvatele koertele võib anda süüa spetsiaalsest kugistamisvastasest kausist, mis sunnib looma aeglasemalt sööma. Vanemaealised või lohakad sööjad võivad jällegi eelistada põrandast kõrgemal asetsevat kaussi. Kui teil on mitu koera, siis söötke neid küll ühel ajal, ent eraldi, et nad ei kiusaks üksteist ega kakleks.

Mis puudutab koera toitmist, siis püüdke serveerida märgtoitu (purgid/pakid) toatemperatuuril, kuna siis lõhnab toit isuäratavamalt ning seda on kergem seedida. See tähendab, et peaksite toidu umbes tund aega varem külmikust välja võtma. Võite seda ka lühikest aega mikrolaineahjus soojendada, aga kontrollige alati, et toit ei oleks kuum!

Märgtoit rikneb kiiresti, nii et ärge jätke seda külmikust välja. Ärge hoidke märgtoitu avatud pakendis kauem kui 24 tundi, isegi külmikus mitte.

Kuivtoitu võib seevastu päeva jooksul säilitada väljaspool külmikut, ilma et sellega midagi juhtuks. Hoidke kuivtoitu puhtas ja kuivas kohas, soovitatavalt õhukindlas konteineris või ka lihtsalt suletud karbis, et selle lõhn säiliks ning et see ei rikneks.

Enamikule koertele meeldib kuivtoitu krõmpsutada, aga kui teie loom eelistab süüa seda niisutatult või ta peab tervislikel põhjustel tahkest toidust loobuma, siis jätke krõbinad kuni 30 minutiks enne serveerimist veekaussi likku. Kuivad krõbinad aitavad hambakattu eemaldada. Kui te lisate neile vett, siis andke loomale korrapäraselt hambaid puhastavaid suuhooldustooteid. Pidage meeles, et hammaste korrapärane harjamine on parim viis hambahaiguste vältimiseks.

Purple food icon
Small blue welfare icon

Ärge sundige oma koera tund aega enne või pärast sööki liikuma. Suured ja gigantsed koerad on mao õhuga täitumisele ja väändumisele eriti vastuvõtlikud (seda nimetatakse mao laienemiseks ja maokeeruks). Tegemist on viivitamatut arstiabi nõudva seisundiga. Selle sümptomid on õhku täis kõht, öökimine ja väga tugev ebamugavustunne. Kui teie koera heaolu teeb teile muret, siis võtke viivitamata loomaarstiga ühendust.

Purple dog food icon

Kui palju ma peaksin koerale süüa andma?

See, kui palju koerale süüa anda, oleneb tema tõust, eluviisist ja kehalisest toonusest. Järgige toitmisjuhiseid pakendi tagaküljel, kuid pidage meelest, et need on üksnes soovituslikud.

Iga koer on erinev. Kõige olulisem on jälgida, et ta sööb piisavalt ning on sale ja terve.

Kui koer on ideaalkaalus, siis peaksite tundma (kuid mitte nägema!) tema ribisid üsna lihtsalt, ilma et need oleksid paksu rasvakihi all peidus. Kui vaatate koerale ülalt alla, siis peaks olema tema talje ribidest selgelt eristatav ja ilma kõndimise ajal tekkivate rasvavoltideta.

Blue dog icon

Kas ma peaksin koerale maiustusi andma?

Iga koer on aeg-ajalt maiuse ära teeninud, kuid kui selleks on teie toidujäägid, siis vähendage koeratoidu kalorsust, et looma mitte üle sööta. See, kui palju ja sageli maiustust anda, oleneb konkreetsest maiusest endast. Üldreegel näeb ette, et koeraküpsised ja suuhooldustooted ei tohiks moodustada enam kui 15% teie koera päevasest toidukogusest (10% juhul, kui tegemist on lihapõhiste maiustustega).

Kui teie koer tarbib loomaarsti soovitatud eritoitu ja maiustused on keelatud, siis võite neid talle teatud tingimustel siiski anda. Võite kasutada osa looma päevasest toidust maiuste asemel preemiaks looma koolitamisel.

Osa funktsionaalseid maiustusi, nagu suuhooldustooted, on eri suurusega ja need tuleb valida olenevalt koera kehakaalust. Kuigi sellised maiused võivad moodustada kuni kolmandiku koera kalorivajadusest, sisaldavad need asendamatuid vitamiine ja mineraalaineid, nii et looma toidu tasakaal ei lähe paigast.

Nagu toiduga ikka, lugege alustuseks pakendilt toitmisjuhiseid. Kui teil on mingeid kahtlusi, siis küsige loomaarsti käest järele, kui palju maiustusi te tohite oma koerale anda.

Mida koerale mitte süüa anda?

Nii nagu te peate teadma, mida oma koerale sööta, peaksite ka teadma, mida te ei tohi talle anda. Ega väljend „kutsikasilmad” ole tühja koha pealt tekkinud – loomakesed teavad väga hästi, millisele nupule vajutada, et maiustusi saada! Ärge andke oma koerale toidujääke, kuna need löövad tema toidu tasakaalu paigast. Kui te seda aeg-ajalt siiski teete, siis jälgige, et sellised suutäied ei ületaks 10% koera päevasest toidukogusest. Osa toiduaineid ei tohi koerale kindlasti anda:

Täiskasvanud koera toitmine
 • Toores liha. See võib tekitada toidumürgistuse, seepärast veenduge liha serveerimisel, et see on maitsestamata ning küpsetatud (et tappa selles leiduvad bakterid).
 • Kondid. Haprad kanakondid ja kalaluud võivad kahjustada hambaid ja tekitada sooleummistusi. Sama kehtib suurte kontide kohta. Olgugi et traditsiooniliselt on koertele suuri konte söödetud, ei soovita meie seda teha, kuna ka nende killud võivad põhjustada sooleummistusi.
 • Inimestele mõeldud šokolaad.
 • Sibul ja viinamarjad/rosinad on koerale väga mürgised.

Siin on täielikum nimekiri koerale ohtlikest ainetest

Kuidas koera toitu vahetada?

Võib juhtuda, et te peate koera toidu välja vahetama. Selle põhjuseks võib olla looma vananemine ja sellest tingitud toitumisvajaduse muutumine, samuti tiinus või haigus, mis nõuavad eritoitu. Kui vahetate toidu liiga järsult välja, siis tekitab see loomale seedehäireid. Tehke seda järk-järgult (7–10 päeva jooksul), nii et koera seedetrakti ensüümid ja bakterid kohanevad loomulikus tempos.

 • Segage veidi uut toitu tavatoidu hulka või serveerige kumbagi eraldi kausis.
 • Suurendage 7–10 päeva jooksul uue toidu osakaalu ja vähendage tavatoidu oma, kuni oletegi toidu välja vahetanud.

Kui asendate märgtoidu kuivtoiduga, siis peab koer uue tekstuuriga harjuma. Ta võib esialgu aktiivsemalt närida, süüa kauem kui tavaliselt ja joob kindlasti rohkem vett.

Kui asendate kuivtoidu märgtoiduga, siis vajab loom ehk vähem vett ning teda võib segadusse ajada, et toit enam ei krõmpsu. Võite toidu tekstuuri huvitamaks muutmise jaoks sellesse paar koeraküpsist hulka segada. Pidage meeles, et kuivtoidu portsjon võib paista välja väiksem kui märgtoidu oma. See on nii, kuna kuivtoidud on üldjuhul kaloririkkamad, mis tähendab, et teie koer saab väiksemast portsjonist sama koguse energiat, nagu ta sai vanasti suuremast hulgast märgtoidust.

Kui teie koer keeldub uut, sh loomaarsti määratud toitu söömast, siis pidage arstiga nõu, sest pirtsutamisel võib olla mõni konkreetne põhjus. Ärge muretsege! Kindlasti on mõni muu toit, mida te võite talle pakkuda.

Täiskasvanud koera toitmine

Purina täiskasvanud koerte toidud

Bowl of dry dog food

Purina toodab mitut täiskasvanud koertele mõeldud kuiv- ja märgtoitu, millest igaüks on välja töötatud uusimate teadussaavutuste põhjal kvaliteedi, maitse ja toitvuse suhtes. Ükskõik kas te eelistate anda loomale märg- või kuivtoitu – leiate meie välja töötatud kõikehõlmava valiku koostiste hulgast midagi, mis aitab teie koeral olla terve ja õnnelik.

Red call icon

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.