Nõuanded koera tervislikuks tiinuseks



Üleminek kutsikatoidule
Selleks et sinu koer oleks tiinuse ajal võimalikult terve, tugev ja õnnelik, vajab ta lisakogust proteiini ja energiat, mida ta saab tavalisest kutsikatoidust. Soovitame vahetada koera toidu vahetult enne tema paaritamist kutsikatoidu vastu välja, tehes seda aegamisi 7–10 päeva jooksul, et mitte looma kõhtu ärritada. Paku loomale seda toitu, kuni ta on kutsikad võõrutanud.
See, mida sa peaksid oma koerale süüa andma, oleneb nii tema kehalisest seisundist Kehavormi hindamise töövahend kui ka võimalikest terviseprobleemidest, mis tal kunagi on olnud või on praegu. Pea enne koera dieedi muutmist loomaarstiga nõu.
Kui sinu koer tarbib tervislikel põhjustel eritoitu või tal on tundlik seedimine, siis pea enne mistahes muudatuste tegemist loomaarstiga nõu.
Toidutarbimise suurendamine
Nagu inimeste raseduse puhul võib ka koera tiinus teda esimeste nädalate jooksul hommikuti iiveldama ajada, seepärast lase looma kehal enne toidu vahetamist uue seisundiga kohaneda.
Anna talle alates viiendast tiinusnädalast iga nädal pisut rohkem süüa, kuni koer sööb üheksandal tiinusnädalal umbes kolmandiku võrra tavapärasest enam. Selleks ajaks peaks koeraema olema juurde võtnud 25% kehakaalust või isegi rohkem, kui ta ootab suurt pesakonda – ja see on täiesti normaalne.
Vee kättesaadavuse tagamine
Peale koera õige toitumise on oluline jälgida ka seda, et ta jooks piisavalt vett, eriti juhul, kui ta sööb kuivtoitu. Tervisliku tiinuse seisukohalt on äärmiselt tähtis, et loomal ei tekiks vedelikupuudust. Seepärast veendu, et tal on alati piisavalt puhast vett käepärast. Soovitatav on asetada mitu veekaussi kohtadesse, kus loom veedab palju aega, nii et ta pääseb veele võimalikult hõlpsalt ligi, eriti tiinuse viimastes faasides.
Liikumine

Korrapärased jalutuskäigud hoiavad tiinet koera heas vormis, nii et tal on poegade saabumiseks piisavalt jõudu. Väldi tiinuse ajal mistahes intensiivset trenni, samuti näitustel või kuulekuskoolitusel osalemist, kuna see on looma jaoks stressirohke ning kui tormakad koerad temaga kokku põrkavad või ta jalust niidavad, siis võib see kutsikatele liiga teha.
Jalutamine on suurepärane viis tiine koera vormis hoidmiseks, et ta saaks poegimisega hästi hakkama. Jaluta tiine koeraga lühemalt, kuid tee seda sagedamini, kuna tiinuse edenedes tunneb koer end suure tõenäosusega üha ebamugavamalt ja väsinumalt. Tee loomaga 3–5 korda päevas lühikesi jalutuskäike.
Komplikatsioonid
Õnneks naudivad koerad tavaliselt sujuvat ja probleemivaba tiinust ja poegimist. Vahel võivad aga ka tekkida komplikatsioonid, mistõttu peaksid teadma, milliseid ohumärke otsida.
Raseduskrambid
Koertel esineb poegimise ajal või järel raseduskrampe sagedamini kui kassidel. See on tingitud madalast kaltsiumitasemest.
Krampide sümptomid on tõmblemine, närvilisus ja ärritus. Kui märkad koeral midagi eelmainitust, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust, kuna raseduskrambid on ravimata jätmise korral koerale äärmiselt ohtlikud.
Keisrilõige
Kui sinu koer pressib, kuid kutsikaid ei sünni, siis tuleb ilmselt kirurgiliselt sekkuda ehk teha keisrilõige.
Vahel võib keisrilõige olla ka ette planeeritud – enamasti on see nii suure peaga koeratõugude puhul (nt mops, chihuahua). Buldogidele tehakse peakuju tõttu alati keisrilõige.
Lisateavet tiinuse võimalike komplikatsioonide kohta leiad leheküljelt „Millele koera tiinuse ajal tähelepanu pöörata?”.
Krampide sümptomid on tõmblemine, närvilisus ja ärritus. Kui märkad koeral midagi eelmainitust, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust.
Pesa punumine
Tiinuse lõppfaasis hakkab koer otsima privaatset kohta, kus lõõgastuda ja poegida. Saad teda aidata, seades sisse pesa, kus kutsikatel on soe, mugav ja ohutu sündida.
Puhaste tekkide, linade või rätikutega pappkast sobib selleks väga hästi. Aseta pesa mõnda vaiksesse kohta, kus teised lemmikloomad ega lapsed koera ei sega. Ära üllatu, kui tulevane ema valib mõne teise koha kui see, kuhu sina pesa ehitasid, kuid võid püüda teda alati tagasi meelitada.
Hoia pesas toatemperatuuri (ja ära unusta kontrollida, et tuul ei tõmbaks!), et koeraemal ja kutsikatel oleks mugav olla.

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.