Mehhiko karvutu koer (keskmise suurusega)

Mexican Hairless (Medium)

See karvutu ja pehme nahaga koer on pikem kui kõrge. Nahk võib olla pigmenteerunud mustaks, halliks, punaseks, maksakarva, pronksitooni ja heledaks. Olemas on kolm suurust. Täiskasvanud Mehhiko karvutute kääbuskoerte turjakõrgus on 25–35 cm, keskmise suurusega isenditel 36–45 cm ja standardsetel 46–60 cm.

  • Kogenud omanikule sobiv koer
  • Mõningane treening nõutav
  • Naudib lühikesi jalutuskäike
  • Naudib jalutamist tund aega päevas
  • Keskmine koer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist kord nädalas
  • Allergiaohutu tõug
  • Vaikne koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Väga vana tõug Mehhiko karvutu koer (ehk Xolo) on Kesk- ja Lõuna-Ameerika inimestele juba üle 3000 aasta jahikaaslaseks olnud. Asteekide poolt austatud ja teise nimega tuntud kui xoloitzcuintle, mis tähendab koerte jumalat, arvati tal olevat erilised tervendamisvõimed, mida edastasid tema kaudu jumalad. Koera kasutati ka kingitusena jumalatele, neid ohverdati ja söödi. Teda võib olla kolmes suuruses: kääbus-, keskmine ja standardne koer.

Iseloom

Rahumeelne ja rahulik Mehhiko karvutu koer on oma ümbruse suhtes valvas. Võõrastega pigem umbusklik, on ta oma perega armastav ja seltsiv.

Tervis

Põhilised terviseprobleemid, mis Mehhiko karvututel koertel esinevad, on seotud nahaga. Nad on eriti vastuvõtlikud päikesepõletustele, kuna kaitsev karv puudub. Samuti esinevad üsna tihti hambaprobleemid.

Liikumine

Mehhiko karvutud kääbuskoerad vajavad päevas umbes pool tundi liikumist ning keskmise- ja standardsuurusega isendid umbes tunni. Enne väljaminekut tuleb veenduda, et koer oleks ilma eest kaitstud (nii sooja kui ka külma).

Toitumine

Mehhiko karvutu kääbuskoer on väike koer, kellel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist. Keskmise- ja standardsuurusega koerte toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Mehhiko karvutu koera nahal võivad esineda väiksed karvatupsud, aga üldiselt on ta karvutu ning seega ei ole karvahooldus vajalik. Aga nahk võib muutuda kuivaks, kuna seda ei kaitse kasukas. Beebiõli pealemäärimine peaks aitama nahka niisutada. Nahapõletuste vältimiseks võib kasutada sobivat päikesekreemi ning sooja ilmaga ei tohiks koeri viia otsese päikesevalguse kätte. Samuti vajavad koerad kaitset külma eest ning talvekuudel jalutades peaksid kandma mantlit.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.