Walesi corgi (Pembroke)

Welsh Corgi (Pembroke)

Pembroke'i corgi on lühike jässakas väike koer maadligi hoidva keha ja rebasesarnase näoga. Tema sirge, keskmise pikkusega kasukas on veekindel ning võib olla punane, sooblikarva, kollakaspruun, must ja pruun ning sellel võivad (kuid ei pruugi) olla valged märgised. Täiskasvanud Pembroke'i turjakõrgus on 25–30 cm, isased kaaluvad umbes 10–12 kg, emased 9–11 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Leitud dokumendid näitavad, et Walesi Pembroke'i corgi on Ühendkuningriigis olemas olnud juba alates 920. aastast. Usutakse, et koerad toodi Walesi flaami kangrute poolt ja 14. kuni 18. sajandil olid nad väga populaarsed karjakoerad. 1934. aastal hakati Ühendkuningriigis eristama Cardigani ja Pembroke'i corgi'sid.

Iseloom

Pembroke'i corgi on üldiselt kuulekas ja aktiivne väike koer. Ta on vapper, lahke ja sõbralik – suur koer väikeses kehas. Ta on oma perele kuulekas ja lojaalne ning sobib ideaalselt aktiivsele ja toimekale perele. Corgi'd on head valvurid, sest nad on kodus väga valvsad ja annavad külalistest kiiresti teada.

Tervis

Walesi corgi (Pembroke) on üldiselt väga vastupidav tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis põhjustab liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Nende kehakuju tõttu on neil suurem eelsoodumus seljadiski probleemide tekkeks.

Liikumine

Kuigi Pembroke'i corgi'l on lühikesed jalad, aretati ta karja ajamiseks ning tal on siiani väga palju energiat. Täiskasvanud koer peab päevas vähemalt tunni liikuma.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Pembroke'i corgi kasukas on keskmise pikkusega, sirge, veekindel ja tiheda aluskarvaga. Sellist tüüpi kasuka hooldamiseks ei kulu palju aega. Seda tuleb harjata, et eemaldada lahtised ja surnud karvad. Kui koer on olnud väljas pori sees, siis on kuivanud pori kerge eemaldada.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.