Millele koera tiinuse ajal tähelepanu pöörata?



Millele koera tiinuse ajal tähelepanu pöörata?
Kuigi koera tiinus möödub enamasti probleemitult, pead jälgima teatud tunnuseid, mis võivad viidata komplikatsioonidele. Võta järgmistel juhtudel loomaarstiga ühendust:
- Tiine koer keeldub söögist või tunneb end halvasti. Koera söögiisu võib küll 30 päeva pärast tiinuse algust või vahetult enne poegimist kahaneda, kuid kogu ülejäänud tiinuse jooksul ei tohiks tal sellega probleeme olla.
- Koeral tekib tiinuse ajal ebanormaalne ja/või haisev tupevoolus, sh veritsus.
- Koer tunneb end halvasti, on depressioonis või valudes, nutab.
- Koera tiinus katkeb.
- Paaritumisest on möödunud enam kui 70 päeva, ilma et koer oleks poeginud.

Probleemse poegimise ohumärgid

Enamik koerte poegimisi ei tekita sugugi nii tugevaid elamusi kui inimese sünnitus. Sinu koer peaks poegimisega väga hästi hakkama saama, kuid vahel tekivad siiski komplikatsioonid. Võta järgmistel juhtudel loomaarstiga ühendust:
- Koeraema kehatemperatuur on langenud, kuid ta ei hakka 24 tunni jooksul poegima. Alanenud kehatemperatuur viitab enamasti kutsikate peatsele sünnile, kuid kui seda ei juhtu, siis võib midagi valesti olla.
- Koer ei ole suutnud hoolimata tugevatest kokkutõmmetest 20–30 minuti jooksul kutsikat väljutada. Võta loomaarstiga ühendust ning valmistu juba sündinud kutsikaid koeraga operatsioonile minnes kaasa võtma.
- Neli tundi pärast roheka või punakaspruuni tupevooluse teket ei ole ühtki kutsikat sündinud (ole valmis kahe tunni möödudes loomaarstile helistama).
- Koeraema puhkab kahe kutsika väljutamise vahel rohkem kui kaks tundi või on tema kokkutõmbed nõrgad, aga tead, et kutsikaid on veel tulekul.
- Näed tupeavas kutsikat, kuid koeraema ei suuda teda välja pressida.
- Koera poegimise teine etapp (kutsikate sündimine) on kestnud üle 12 tunni.
Pärast koera poegimist
Hurraa! Uued kutsikad on sündinud! Kindlasti oled nii sina ise kui ka koer äärmiselt elevil, kuid säilita valvsus, kuna ka pärast poegimist võib tekkida probleeme. Hoia õnnelikul emal silma peal ning võta järgmistel juhtudel loomaarstiga ühendust.
- Koer ei ole kõiki platsentasid väljutanud (neid peab olema sama palju kui kutsikaid).
- Koer tõmbleb, on närviline ja rahutu, tema kõnnak on jäik ja valulik või on tal krambid – kõik see võib viidata kaltsiumipuudusele, mida nimetatakse hüpokaltseemiaks.
- Koeral on palavik, tal on halb olla või pole söögiisu, ta on loid või ei tunne kutsikate vastu huvi. Kõik see võib viidata emaka infektsioonile.
- Koer pressib endiselt, kuigi sina teada peaksid kõik kutsikad olema sündinud.


- Koeral on palavik, tal on halb olla või pole söögiisu, ta on loid või ei tunne kutsikate vastu huvi. Kõik see võib viidata emaka infektsioonile.
- Rinnanäärmed on punased, kõvad ja valulikud või mistahes voolus nibudest haiseb, on pruun või verine.
- Koer keeldub söögist või tunneb end halvasti, on depressioonis, tal on kõhulahtisus või tema kehakaal langeb.
- Tal esineb haisvat või tugevalt verist tupevoolust (mustjas/punakas voolus paari nädala jooksul pärast poegimist on normaalne nähtus).
- Sureb rohkem kui üks kutsikas või oled teiste heaolu pärast mures.
- Mõni kutsikatest on depressioonis või ei taha süüa. Tegemist on nn vaikselt hääbuva kutsikaga.
Veendumaks, et oled koera poegimiseks valmis, tee pisut eeltööd, et teaksid, mida oodata ja kuidas võimalikke probleeme ära tunda. Kui tõid oma koera kasvataja käest, siis saab ehk tema sulle nõu anda – lõppude lõpuks on tal ju kogemusi. Kui tunned oma koera pärast poegimise ajal või pärast seda muret, siis võta loomaarstiga ühendust.


Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.