Kuidas aidata kassil foobiatest võitu saada?

Kassi ellujäämisinstinkt hoiab teda pahandustest eemal, kuid võib vahel areneda ebamõistlikuks foobiaks. Õnneks on palju viise, kuidas sa saad hirmunud kassi aidata ja ebavajalike hirmude väljakujunemist ennetada.
Kuidas aidata kassil foobiatest võitu saada?
Kuidas aidata kassil foobiatest võitu saada?
Kuidas aidata kassil foobiatest võitu saada?

Kasside suurepärane ellujäämisinstinkt ongi osaliselt see põhjus, tänu millele nad suudavad enda eest õues niivõrd hästi hoolt kanda. Kui kass on hirmul, põgeneb enamik neist võimaliku ohu eest, mis see ka poleks, või otsib kuni ohu möödumiseni pelgupaiga, et hinnata olukorda pigem distantsilt, kui et kohale jääda ja sellega tegeleda.

Selline instinkt võib aga areneda ebamõistlikuks foobiaks, mille korral kass kardab midagi, mille kohta sina tead, et see on ohutu. Kui selline stress kordub ja on tugev, võib see mõjutada looma üldist heaolu. On palju asju, mida sa saad teha, et su kass tunneks end oma kodus täiesti turvaliselt, eriti kui märkad, et ta on hirmul.

Harjuta oma kassi maast madalast kõigega, sest nii aitad tal kasvada näiteks äikese, ilutulestiku, reisimise või uute külaliste suhtes kartmatuks. Võti on selles, et pead harjutama kassi ohutute (kuid pealtnäha ohtlike) asjadega mõjutatavas eas, enne kui ta hakkab suhtuma tühistesse häiretesse kui suurde ohtu. Kartmatust kassipojast kasvab harilikult kartmatu (ja seega vähem stressis) loom.

Turvapaigad kassi koju jätmisel

Osa kasse muutub närviliseks, kui nad üksinda koju jäetakse. Sellisel juhul pakub turvaline pesa neile lohutust, kuni sa koju tagasi jõuad. Mõtle voodis kerra tõmbumise peale – see on koht, kus närviline kass tunneb soojust, turvalisust ja täielikku kontrolli olukorra üle.

Veendu, et loomal on alati koht, kuhu end hästi ära peita, ehk oma urg. Ebakindla ja stressis kassi jaoks on odav lahendus näiteks pappkast, mille küljele on lõigatud ava ning mis on vooderdatud pehme asemega ja asetatud kuivatuskappi või laiale aknalauale.

Selline urg annab loomale meelerahu, et kui tulebki põgeneda, on olemas turvaline koht, kuhu minna. Heaolu- ja turvatunnet parandavad ka sünteetiliste feromoonidega pihustid või elektritoitel lõhnahajutid. Küsi loomaarstilt nende kohta nõu ja uuri, kas neist oleks sinu stressis kassile abi.

Kui sul on häiritud või stressis kass, ära jälita ega rahusta teda – turvapaik pakub loomale lohutust, mida too vajab. Parim, mis sa hirmunud kassi puhul ette saad võtta, on käituda normaalselt ning jälgida looma, et teada, kus ta on ja kas see koht on ohutu.

Kas su kass kardab inimesi?

Kass ja inimene

Tervel ja hästi sotsialiseeritud kassi või kassipoja puhul on ebatavaline, et ta kardab võõraid inimesi. Esialgu on loomulik kahtlustav olla, kuid varsti peaks kass mõistma, et uued inimesed tähendavad ju lisatähelepanu, -mänge ja -maiustusi! Mis võiks kassile uute sõprade otsimiseks veel parem põhjus olla?

Sotsialiseerimata ja metsikute või varasemas elus halva kohtlemise osaks langenud kasside jaoks on olukord muidugi teistsugune. Kahju küll, kuid sellised kassid ei seosta inimesi alati meeldivate kogemustega ja on instinktiivselt ettevaatlikud. Halvad kogemused eelmiste omanike või teiste inimestega võivad selgitada, miks su kass on ärev, nii et võta tema varasemaid kokkupuuteid arvesse. See võib olla põhjus juhul, kui võtsid varjupaigast täiskasvanud kassi.

Seepärast ongi varane sotsialiseerimine ja puudutamine kassipoegadele nii oluline, eriti nendele, kes tulevad varjupaigast. Mida rohkem häid kogemusi kassipoeg saab, seda väiksem on tõenäosus, et temast kasvab kartlik loom.

Kassidega, kes kardavad tavalisi koduseid ettevõtmisi, näiteks külaliste võõrustamist, on raske toime tulla, kuid aja jooksul ja kannatlikkust üles näidates saad kindlasti nende stressi leevendada. Kui märkad, et su kass on ärev, küsi loomaarstilt abi või palu tal suunata teid kasside käitumisterapeudi juurde – mida varem, seda parem.

Eaka kassi foobia

Kui sul on eakas kass (vanem kui seitse aastat), loodab ta turvalisuse tagamisel ja suhtlemisel suurema tõenäosusega sinu peale. Eakas kass võib pöörduda su poole sagedamini kui noores eas, kuid püüa talle mitte üleliia tähelepanu osutada, sest sa ei taha õhutada sõltuvust ega õpitud abitust. Säästa lohutavaid kaisutusi ajaks, mil loom neid tõeliselt vajab, ja siis hellita teda, nagu jaksad!

phone

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.