Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Spitse leidub igasuguse kehaehituse ja kasvuga, kuid üldiselt võib neid iseloomustada järgmiselt: koheva karvastiku ja enesekindla loomuga loomad, kes armastavad palju kaisutamist.
Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?
Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?
Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Spits ei viita tegelikult mitte eraldi tõule, vaid pigem kindlale koeratüübile. Spitsid on enesekindlad olevused; häälekad, kui nad on aktiivsed; ning tavaliselt on neil lühikesed püstkõrvad, selja kohale keerduv puhmas saba ja tihe puhevil topeltkasukas.

Neid koeri on eri kasvu alates väikestest seltsikoertest kuni suurte töökoerteni. Mõned populaarsemad spitsid on järgmised.

  • Akitad
  • Kääbusspitsid
  • Siberi husky'd
  • Chow-chow'd
  • Saksa spitsid
Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Tüüpiline spitsi käitumine

Spitsid armastavad joosta, isegi külma ja märja ilmaga, kuigi küllusliku karvastiku tõttu on ujumine ja vanniskäik paljudele vähem meeltmööda. Tavaliselt on spitsid enesekindlad koerad, kellele meeldib uute inimeste ja teiste loomadega kohtuda, kuigi suuremad spitsid võivad olla natuke tagasihoidlikumad. Kuna spitsid on energilised, on nad lõbusad ja armastavad perelemmikud.

Kehaline aktiivsus ja mängimine

Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Spitsid on energilised koerad ning vajavad palju liikumist, kuigi see varieerub olenevalt nende kasvust ja tõust. Väiksemad spitsid on aretatud seltsilisteks ning neil pole samu tugevaid tööinstinkte nagu suurematel spitsidel. Seega, kui sul on kääbusspits (kääbus- või Saksa spits), siis soovitame sul lugeda ka kääbuskoerte artiklit.

Tänu paksule karvastikule armastavad spitsid talveilmasid. Jahedus ei takista neil tegemast pikki jalutuskäike, kuid suurematele tõugudele ei meeldi vette sattuda. Märjaks saades hõõruvad nad end tavaliselt ükskõik mille vastu alates rohust kuni vaibani, et kuivaks saada. Selline käitumine võib viidata nende Arktika esivanematele, kellele tähendas märjaks saamine suurt alajahtumise ohtu, kuigi vähesed tänapäeva spitsid on selle pärandiks saanud.

Samuti on oluline, et spitsidel poleks väga palav. Soojal päeval on neil lihtne üle kuumeneda, mistõttu tuleks nendega liikuda suvel ainult jahedatel hommikutel ja hilisõhtutel. Päevakuumuses pakub tänuväärt tukastamiskohta kas mõnus varjuline murulapp aias või jahe köögipõrand.

Spits on pigem häälekas koer (suuremad spitsid tihti pigem uluvad kui hauguvad), seega tuleks neile õpetada käskluse peale haukumist ja vaikimist. See tähendab, et sa õpetad neid käsu peale n-ö rääkima, pakkudes peale haukumist preemiat, ja seejärel vaikima, pakkudes preemiat vaikimise eest pärast seda, kui oled palunud n-ö rääkida. Loe koera treenimise kohta lähemalt koerte põhikäskluste lehelt .

Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Spitsile meeldib oma pere seltsis olla, mistõttu ta võib muutuda üsna üleannetuks, kui ta tunneb igavust või üksindust. Kääbusspitsi tõud, nagu kääbus- või Saksa spits, on oma inimestega eriti lähedased ning vajavad omaette mängimiseks julgustust. Proovi veeretada tavalist või toidupalli, et nad saaksid seda taga ajada ja sellele kallale karata. Suurenda iga mängukorraga vahemaad enda ja koera vahel ning proovi lõpuks mõneks minutiks toast lahkuda. See aitab suurendada looma enesekindlust ja võimet iseseisvalt mängida.

Suuremad spitsid on samamoodi inimese seltskonna nautijad, kuid nad lõbustavad end väikestest spitsidest parema meelega lühikest aega ise. Peida aeda maiustega täidetud mänguasju, mida loom saaks otsida ja tuuseldada.

Spitsid armastavad ka kaevamist, seega tasub mõelda pallimere rajamisele, et juhtida nende tähelepanu su auhinnatud petuuniatelt või köögiviljapeenardelt kõrvale. Samuti on oluline, et mistahes piirdeaiad oleksid kaevatud sügavale maasse, et su spits ei saaks nende alla kaevuda.

Spitsid on ronimisvõime poolest kuulsad (tasub ehitada kõrged tarad!) ning armastavad lõõgastuda nn vaatluspostidel kõrgemates kohtades, kust nad saavad oma territooriumil silma peal hoida. Üks võimalus on ka ehitada spitsile spetsiaalne platvorm (tarast eemal!), kust ta saab oma koerakuningriiki valitseda.

Väiksemad spitsid ei vaja nii palju liikumist kui suuremad koerad, kuid neile meeldib siiski olla aktiivne – mängida leludega, ajada taga palle ja pidada maha üks korralik köievedu. Samuti meeldib neile õppida lihtsamaid trikke ja nad naudivad sellega kaasnevat kiitust, kusjuures märksa rohkem on hinnatud kvaliteetaeg ja kõva kalli armsa inimesega kui lihtsalt toidupreemia.

Suuremad spitsid vajavad palju liikumist ja neil peaks laskma korrapäraselt vabalt joosta, kuigi pea meeles, et nende jahiinstinkt on tihti üsna tugev. Orava või kassi silmamisel pole ebatavaline, et nad sööstavad ootamatult minema ja jooksevad väga pikki vahemaid, pööramata vahel tähelepanu teedele või muudele võimalikele ohtudele. Seetõttu on oluline, et sa õpetaksid teda juba kutsikaeas kutsumise peale enda juurde tagasi tulema.

Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?
Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Kääbusspits on koeratõug, kes tahab jagada su elu kõiki hetki ning kellele meeldib, kui teda kantakse süles ja kaisutatakse. Süles tukastamine või kammimine on selle koera ettekujutus paradiisist! Kui sa ei ole kaissu pugemiseks saadaval, otsib ta hea meelega lähedust teistelt karvastelt kaaslastelt, näiteks koeralt, kassilt või isegi palavalt armastatud pehmelt mänguasjalt.

Suuremad spitsid tunduvad tihti tagasihoidlikud, kuid see on tavaliselt nii inimestega, keda nad ei tunne. Ka nemad vajavad palju inimkontakti ning naudivad hellitamist ja kammimist, kuigi tasub meeles pidada, et nad ajavad kaks korda aastas ikka päris korralikult karva! Kui kammid koera sel ajal kaks korda päevas, aitab see vähendada majas leiduva lahtise karva hulka.

Mis puutub teistesse lemmikloomadesse, siis kõik spitsid suudavad luua lähedasi suhteid pere kassi või teise koeraga, kuid suurematel tõugudel on tihti tugevad jahiinstinktid, seega varu koerale uue kassi tutvustamiseks aega ja energiat. Kui olete kodust väljas, peab su suurem spits ilmselt võõraid kasse, linde ja väiksemaid karvaseid loomi saagiks, mistõttu on soovitatav hoida looma avalikus kohas rihma otsas.

Kui suuremad spitsid on üldiselt üksi olles rahulikud, siis kääbusspitsid võivad sinust liiga palju sõltuda, eriti kui nad veedavad sinuga palju aega koos. Seega on oluline õpetada neile varakult iseseisvust, et ennetada võimalikke eralda

Harjuta oma koera lühikest aega omaette olema juba võimalikult noores eas, minnes tema juurest aeg-ajalt ära teise tuppa ning andes talle mänguasja, millega ta saab end tegevuses hoida, isegi kui sa viibid kodus.

Kui sul on vaja koer üksi jätta, siis pane ta asemele oma vana dressipluus või T-särk – see lohutab teda. Valitud riietusese peaks sinu järele lõhnama, nii et kõige parem on võtta midagi pesukorvist, juba kantud asjade hulgast. Samuti võid paigaldada tema aseme lähedusse loomaarsti juurest või loomapoest ostetud elektritoitel feromoonihajuti, mis annab lisakindlustunde.

Käi oma koeraga alati enne jalutamas, kui sa ta üksinda jätad, et loom saaks häda ära teha ja sooviks puhata.

Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?

Enamik spitse armastab toitu, nautides selle jahtimist ja selle saamise nimel vaeva nägemist, aga osa kääbusspitse võivad olla pirtsakad sööjad. Ükskõik kui suur su kiusatus koera tahtmist täita ka poleks – ära asenda looma ükskõiksust nähes söömata jäetud toitu millegi muuga! Muidu õpib ta kiiresti ära, et kui keelduda söömast, saab toidu asemel hoopis luksuslikke meeltmööda hõrgutisi!

Muuda söögiajad huvitavamaks, leiutades toidu serveerimiseks eri viise. Kui paned looma päevase toidukoguse lihtsalt hommikul ja õhtul kaussi, pole see tema jaoks kuigi põnev, eriti suuremate tõugude jaoks, kes aretati söögi eest töötama. Proovi puistata veerand päevasest toidukogusest õue laiali, et ta saaks seda otsida, ning pane teine veerand toidupallidesse, mida loom peab nügima ja liigutama, et oma tasu kätte saada. Peotäie päevasest toidukogusest võid kasutada päeva jooksul treenimisel preemiana ning ülejäänud osa peaksid jagama kaheks eineks (hommiku- ja õhtusöögiks), et loom suhtuks sinusse endiselt kui toiduallikasse.

Kui sa annad oma spitsile märgtoitu, kasuta treeningutel käepärasemaid maiuseid, kuid ära unusta neid looma päevase toidukoguse hulka arvestada. Sööda koera vähemalt kaks korda päevas, kuid jaga iga toidukord eraldi portsjoniteks ning peida need eri kohtadesse, et ta saaks neid aktiivselt otsida.

Seni, kuni järgid (pakendil toodud) söötmisjuhiseid ja jälgid koera kaalu, ei ole vaja muretseda, kui sulle tundub, et ta kausis on vähe toitu. Kui annad spitsile päevase toidukoguse jagu täisväärtuslikku toitu, saab ta kõiki vajalikke toitaineid, et olla õnnelik ja terve.

Kuidas hoida spitsi õnnelikuna?
Call us

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.