Gascogne'i sinine basset

Basset Bleu de Gascogne
Sinine basset on suursuguse välimusega hagijas, kellel on bassetitele omane pikk kere ja lühikesed jalad. Ta on jõuline ja sportlik, kuid ei ole raske ega kohmakas koer. See tõug on keskmise suurusega, täiskasvanud koera turjakõrgus on 30–38 cm ja kaal umbes 7–9 kg. Kõige silmapaistvam joon on nende karva värv – must valgel taustal, mis on kaetud mustade laikudega ja jätab sinise mulje. Tüüpilised on ka hagijate pruunid märgised (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit).
  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Lisatreening nõutav
  • Naudib aktiivseid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
  • Keskmine koer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist kord nädalas
  • Allergiaohtlik tõug
  • Jutukas ja häälekas koer
  • Ei soovi valvekoera
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Hea perekoer

Päritolu

Prantsusmaalt on pärit paljud hagijad, ja nagu nimestki näha, ka Gascogne'i sinine basset, koeratõug, kes on pärit Gascogne'ist Prantsusmaa edelaosast. Sellest piirkonnast pärit siniseid hagijaid on mainitud juba 12. sajandil, nad olevat aidanud jahtida metssigu, hunte ja hirvi. 20. sajandi alguses oleks tõug peaaegu välja surnud, kuid aretusprogrammides kasutati pikemate jalgadega Gascogne'i sinist, et sinine basset väljasuremisest päästa.

Iseloom

Gascogne'i sinine basset on oma peresse ja sõpradesse kiindunud, kuid teistega kinnine. Ta peaks olema ettenägelik ja hulljulge. Sellist kirjeldust ei leia tõustandarditest just tihti, mis viitab tõu ainulaadsusele. Nagu kõik jäljekoerad, on ka sinine basset kõige õnnelikum, kui saab käia, nina maas, ajades mõne huvitava lõhna jälgi.

Tervis

Sinisel bassetil ei ole teadaolevalt laialt levinud pärilikke terviseprobleeme. Nagu teistel sellise kehaehitusega koertel, võib ka neil olla eelsoodumus selgroohäirete tekkeks ja liigeste ebaloomulikuks arenguks.

Liikumine

Nagu enamik hagijaid, võib ka Gascogne'i sinine basset oma nina järel joostes unustada peremehe kuulamise, seega on esmatähtis harjutada koera tagasi kutsumise käsklust. Niisamuti tohib teda rihmata treenida ainult turvalistes ja liikluseta kohtades. Tõug aretati pikaks ja aeglaseks jahipidamiseks, nii et ta on pigem pika maa rahulik rühkija kui kiire sprintija. Oma energia kulutamiseks vajab ta iga päev paaritunnist tegevust koos nuuskimisvõimalusega.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid. Sinisel bassetil on kalduvus puhituse ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Selle tõu lühike ja tihe karvkate ei nõua palju hooldust. Piisab korrast nädalas, et eemaldada surnud karvad ja hoida ülejäänud karvastiku tervet välimust. Koera võib vajadusel aeg-ajalt vannitada. Erilist tähelepanu vajavad nende kõrvad, sest piiratud õhuvoolu tõttu võivad tekkida põletikud.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.