Cavalier King Charlesi spanjel

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charlesi spanjelil on lühike, kuid kindlapiiriline koon, suured pruunid silmad ja siidine karv. Värvus võib olla must ja pruun, rubiinpunane, punane ja valge (Blenheim) ja trikoloor (kastanivärvi märgised pärlvalgel karval). Täiskasvanud koera turjakõrgus on 30–33 cm ja kaal 5,5–8 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Algne Cavalier King Charlesi spanjel aretati kääbusspanjelitest, keda 16., 17. ja 18. sajandi kunstnikud, nagu Tizian ja Gainsborough, oma maalidel kujutasid. Nad olid väga levinud naiste lemmikloomade ja sülekoertena. Kuningas Charles II oli oma spanjelitesse nii kiindunud, et ei tahtnud neist hetkekski lahkuda. 1800. aastaks oli nöbininaga versiooni populaarsem ja algne spanjelitõug suri peaaegu välja. Ainult Marlborough' hertsog hoidis ühte liini elus, aretades neid Blenheimi lossis. 1926. aastal üritas ameeriklane Roswell Eldridge algset Cavalier King Charlesi spanjelit taastada ja pakkus vaevatasu koerte eest, kes nägid välja koerte moodi ajaloolistel portreedel. 25 naela suurune vaevatasu anti välja koertenäitusel Cruftsis. Tollal oli tegemist arvestatava summaga.

Iseloom

Nad on kiinduvad ja vähenõudlikud perekoerad, kes on kõigi vastu sõbralikud. Nad on head kaaslased mõistlikele lastele ja aktiivsematele vanuritele. Nad ei haugu üleliia, kuid annavad võõraste tulekust teada. Nad ei sobi siiski valvekoerteks, sest tervitavad suuremat osa inimesi sõbralikult. Cavalier King Charlesi spanjelid saavad kõigiga hästi läbi, ka kasside ja teiste väikeste koduloomadega. Et nad on üsna väikesed ja muretud, sobivad nad hästi reisikaaslasteks.

Tervis

Cavalier King Charlesi spanjelil esinevad levinumad pärilikud terviseprobleemid on südamehaigus ja seljaajuhaigus (süringomüeelia). Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on väga oluline kontrollida koerte silmi, hinnata puusaliigeseid ning aju/selgroo ja südame tervist.

Liikumine

Cavalier King Charlesi spanjel kohaneb kui tahes suure hulga tegevusega, mida talle võimaldada. Nad peavad regulaarselt liikuma, vastasel juhul võtavad nad kaalus juurde. Tunnist päevas piisab, kuid nad naudivad ka mänge ja trenni, selles võivad nad väga häid tulemusi saavutada.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Cavalier King Charlesi spanjeli karv vajab korra nädalas põhjalikku hooldust. Küüsi ja karvu käpapadjakeste vahel peaks korra kuus trimmima. See tõug ajab karvu, kuid korralik karvahooldus peaks sinu mööbli koerakarvast puhtana hoidma. Erilist tähelepanu pöörake koera kõrvadele, sest nende kõrvad on pikad ja langevad, mistõttu õhk kõrvadesse hästi ei pääse ja põletikud on kerged tekkima, kui nende eest õigesti hoolt ei kanta.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.