Tšehhi terjer

Cesky Terrier

Tšehhi terjer on väike või keskmise suurusega lühikeste jalgadega koer. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 25–32 cm ja kaal 6–10 kg. Täiskasvanud isase koera ideaalne turjakõrgus on 29 cm ja emasel 27 cm. Nende pikk karv on hallikassinine või helepruun.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Tšehhi terjer on Tšehhi rahvuskoer. Sellele suhteliselt uuele tõule pani 1949. aastal aluse aretaja ja geneetik Frantisek Horak. Horakile meeldis jahil käia ja ta otsustas ristata Šoti terjeri Sealyhami terjeriga, et luua väiksem koer, kes suudaks töötada karjas ja mahuks urgudesse, kuhu Šoti terjer ja Sealyhami terjer ei mahtunud. Tšehhi terjerit kasutati pea kõigi loomade – rebasest, küülikust ja ulukist metsseani – jahtimisel.

Iseloom

Tšehhi terjer on inimeste suhtes leebe loomuga. Ta võib olla võõrastega vaoshoitud, aga tuttavatega on sõbralik. Tema tööinstinktid on endiselt teravad, ta on vastupidav ja väle koer, kellel on palju energiat ja visadust. Ta võib olla kangekaelne, ent õigesti motiveerides avaldub tema mitmekülgsus. Tõug sobib võistlema sellistele koertespordialadele nagu kuulekus ja agility.

Tervis

Tšehhi terjer on üldiselt terve koer. Nagu paljudel teistel väikestel tõukoertel, võib ka temal esineda ajutist põlvekedra nihestust (patella luksatsiooni).

Liikumine

Tšehhi terjer vajab päevas umbes tund aega liikumist. Tema jahiinstinktid võivad rihmata jalutades avalduda. Veendu, et koer reageerib tagasi kutsumise käsklusele, enne kui ta avalikes kohtades rihma otsast lahti lased.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Nende keskmise pikkusega kergelt laineline karv vajab arvestataval hulgal hooldust, ehkki mitte nii palju kui teistel terjeritel, keda tuleb trimmida. Tšehhi terjeri karvu peab pügama kuue kuni kaheksa nädala tagant ja harjama vähemalt korra nädalas. Erilist tähelepanu tuleb pöörata pikkadele karvadele näol, jalgadel ja kõhul.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.