Estrela mäestikukoer

Estrela Mountain Dog
See suur, jõuline ja sportlik mastifi-tüüpi koer on täiskasvanult 65–72 cm (isased) või 62–68 cm (emased) kõrge ja kaalub 30–50 kg. Tõugu esineb kahe karvkattevariandiga, milleks on pikk või lühike; toonidest leidub kollakaspruuni, hallikaspruuni, hundivärvust ja musta.
 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

See valvekoeratõug on pärit Estrela mäestikust Põhja-Portugalist ja arenes kas mastifi-tüüpi koertest, kes tulid koos roomlastega Pürenee poolsaarele, või saabus piirkonda koos läänegootidega. Täit kindlust tema päritolu kohta pole, kuid sellegipoolest pole kahtlustki, et Estrela mäestikukoer on üks vanimaid Portugali koeratõuge, keda kasutati lammaste ja kitsede kaitsmiseks kiskjate, sh hundi eest. Isoleeritud geograafilisel alal elamise tõttu on tõug aastatega vähe muutunud.

Iseloom

Estrela mäestikukoer on oma perele pühendunud ja armastav lemmik. Teistesse suhtub ta ettevaatlikult, seepärast on olulised varajane ja põhjalik sotsialiseerimine inimestega ning järjepidev koolitamine. Nagu võib valvekoera tõult oodata, on ta valvas ja loomu poolest häälekas. Vaatamata oma suurusele on ta üllatavalt väle, seepärast peaks hoovis aia kõrgus olema vähemalt 2 m.

Tervis

Estrela mäestikukoer on üldiselt terve ja tugev koer. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Estrela mäestikukoertel esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid. Neil on lisaks eelsoodumus teatud südamehaiguse tekkeks, mis on levinud paljude suurt tõugu koerte seas.

Liikumine

Aretatud mägedes patrullimiseks, suudab ta rännata kilomeetrite viisi ja tal on hea vastupidavus, kuid ta rahuldub päevas tunniajase liikumisega. Ta on vaatamata oma suurusele üllatavalt mänguhimuline ja naudib omanikuga mängimist. Ta võib olla kangekaelne, kuid on üldjuhul hea õpilane ja tõugu on kasutatud otsimis- ja päästeoperatsioonidel ning sellistel koerte spordialadel nagu kuulekus ning agility.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Estrela mäestikukoeral on kaks karvkattetüüpi – pikk ja lühike. Mõlemal juhul koosneb kahekordne karvkate tihedast aluskarvast ja paksust karedavõitu pealiskarvast. Pead ja jalgade esikülge katab lühem karv, jalgade tagakülge ja saba pikemad (sulgjad) karvad. Pikakarvalisel koeral on loomulikult pikem karv ning kaela ümber ja rinna peal paksem lakk, mis on isastel koertel eriti silmapaistev. Estrela mäestikukoera peaks nädalas harjama umbes kaks korda, eriti pikemat karva, kuna see võib pusasse minna.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.