Gascogne'i suur sinine hagijas

Grand Bleu de Gascogne

Gascogne'i suur sinine hagijas on suur muljetavaldav koer, kellel on pika koonuga aristokraatlik pea ja rippuvad kõrvad. Nende kasukas on erilist, n-ö sinist värvi, mis tuleneb valgel põhjal olevatest mustadest laikudest. Täiskasvanud isase turjakõrgus on 64–70 cm, emasel umbes 60 cm. Kaal on 32–35 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Põlvnedes Saint Huberti hagijast, nüüdseks väljasurnud verekoera-tüüpi koerast, ulatub Gascogne'i suure sinise hagija päritolu keskaega, mil neid kasutati päritolumaal Prantsusmaal metssigade, huntide ja karude jahil. Tänapäeval kasutatakse teda endiselt suurte ulukite (hirv ja metssiga) küttimiseks ja on pigem sobilik jahikoeraks kui lemmikloomaks.

Iseloom

Tõug on tuntud oma madala hääle poolest, mis on üks põhjusi, miks ta sobib rohkem jahikoeraks kui lemmikuks – ilmselt ei sobi tema häälekas loomus naabritele. Ta on mõnes mõttes õrn hiiglane, kellel on tüüpiline hagija lahke loomus ja karjamentaliteet.

Tervis

Gascogne'i suur sinine hagijas on üldiselt terve ja jõuline koer ilma levinud tõuomaste terviseprobleemideta.

Liikumine

Nad vajavad päevas vähemalt kahe tunni jagu tegevust. See tõug aretati jahikoeraks ning ei ole rahul, kui ei saa kilomeetrite ja tundide kaupa jälgi ajada.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Gascogne'i suurel sinisel hagijal on praktiline ja lühike kasukas, mis ei vaja palju tähelepanu – piisab, kui seda lihtsalt kord nädalas kergelt harjata. Nende pikki rippuvaid kõrvu peaks kontrollima regulaarselt, veendumaks, et need on puhtad ja terved.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.