Brüsseli grifoon (lühikese karmi karvaga)

Griffon Bruxellois (Short/rough coat)

Brüsseli grifooni esineb kahes karvkattevariandis: karmi- või siledakarvalisena. Grifoonide kõige omapärasem tunnusjoon on nende mopsilaadne nägu. Nende nina on üpris lühike ja ülespoole pööratud. Sarnaselt mopsile on neil ka suured väljapaistvad silmad ja ülespoole pööratud lõug. Seetõttu ütlevad mõned, et grifoonil nägu meenutab ahvi oma. Karvkatet esineb musta, punast või musta pruuniga. Täiskasvanud koera kõrgus on 18–20 cm ja kaal 2–5 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Brüsseli grifoon on Belgia tõug, mis saadi 19. sajandil ahvpinšeri, mopsi ja Belgia tallikoerte ristamisel. Kaarikujuhtidel oli vaja väikesi intelligentseid koeri, kes nende kaarikuid valvaks ja tallides närilisi püüaks. Tänavakoerte sitkus segatuna ahvpinšeri nutikusega osutusid kaarikujuhtidele kasulikuks. Hiljem ristati neid ka inglise kääbusspanjelitega, andes tulemuseks grifoonile omase inimesesarnase näo, ja ilmselt kasutati ka Yorkshire'i terjerit.

Iseloom

Grifoon ei sobi eriti lastega kokku, kuna koer võib laste mõnikord jõulist mängu valesti tõlgendada, muutes koera laste seltskonnas kartlikuks ja ettearvamatuks. Grifoon võib olla kangekaelne, kuid nad õpivad kiiresti ja on edukalt osalenud koeraspordis. Neile meeldib olla koos omanikuga ja võivad põhjustada paksu pahandust, kui nad liiga pikalt üksi jätta.

Tervis

Sellel tõul ei esine palju spetsiifilisi terviseprobleeme, kuid nagu ka teisi lameda koonuga koeri, võivad neid kimbutada hingamis- ja silmaprobleemid. Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka neil esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon). Tõul esineb pärilikku selgrooprobleemi ja seetõttu tuleb aretuses kasutatavaid koeri selle suhtes kontrollida.

Liikumine

Aktiivse ja veidi terjeri loomuga grifoon naudib ringijooksmist, kuid saab hakkama ka korteris elamisega. Ta vajab päevas vähemalt poole tunni jagu tegevust.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Karmikarvalistel koertel on põskedel, lõual, ninal ja silmade kohal pikemad karvad. Nende karvkatte eest hoolitsemine ei ole aeganõudev. Karmikarvalist varianti tuleb kolm korda aastas trimmida, välja arvatud nende näokarvu, mida tuleb lõigata kääridega. Näokarvu tuleks regulaarselt kammida, et eemaldada toidujäägid. Siledakarvaline variant ajab üsna palju karva ning surnud karvade eemaldamiseks tuleks üsna tihti kasutada harjamiskinnast. Mõlemal variandil on vaja näovolte tihti puhastada.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.