Ungari kuvasz

Hungarian Kuvasz

See on suur, võimas ja suursugune tõug. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 71–75 cm ja nad kaaluvad 40–52 kg ning täiskasvanud emaste kõrgus on 66–70 cm ning kaaluvad 30–42 kg. Paks topeltkarv on lumivalge ning nahal on hallid laigud.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Suur koer
 • Heavy drool
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Ungari kuvasz on muistne koeratõug. Arheoloogid on leidnud Ungarist sarnase skeletiga koera jäänused, mis pärinevad 9. sajandist. Rändavad madjarid kasutasid kuvasz'i koeri oma karja kaitsmiseks, seepärast töötasid nad riigi mägiste piirkondade mõnikord päris karmides tingimustes. 15. sajandil läks tõug aadlike seas moodi, kuna see oli populaarne kuningas Matthias Corvinuse silmis, kes kinkis kuvasz'i kutsikaid kuninglike kingitustena. Tõu põhiülesanne on kogu oma olemasolu jooksul olnud siiski olla töökas karjakaitsja.

Iseloom

Aretatud sajandite jooksul kaitsekoeraks, on kuvasz loomult oma kodu ja lähedaste suhtes kaitsev ning võõraste suhtes umbusaldav. Ta on oma pere suhtes õrn ja lojaalne, aga vajab kodu, kus omanikel on valvekoeratõugudega kogemust ning kus on võimalik tema erivajadused rahuldada.

Tervis

Kuvasz on üldiselt terve ja jõuline tõug, aga nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Kuvasz ei naudi midagi rohkem kui oma valduste piiride patrullimist ja kõigi „ohtude“ suhtes valvel olemist. Ta vajab väga suurt hästi tarastatud aeda ning samuti ka igapäevaselt tunnikest tegevust.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Kuvasz'il on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Kuvasz'i kasukas koosneb villasest aluskarvast ning karmist pealiskarvast. Kaela ümbruses on paksema ja pikema karvaga lakk ning jalgade tagakülgedel ja sabal on pikem karv (kuni 15 cm pikkune). Kasukat peaks harjama paar korda nädalas, aga igapäevane harjamine on soovituslik karvavahetuse ajal, et hoida kontrolli all suurt lahtise karva hulka.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.