Itaalia karmikarvaline linnukoer

Italian Spinone

Ruudukujulise kehaehitusega lihaseline Itaalia karmikarvaline linnukoer on tugev ja jõuline. Täiskasvanud isaste koerte turjakõrgus on 60–70 cm ning kaal 34–39 kg, emastel vastavalt 58–65 cm ja 29–34 kg. Nende keskmise pikkusega karm kasukas võib olla valge, valge-oranž, oranž kimmel (värviliste ja valgete karvade peen segu), valge-pruun ja pruun kimmel.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

Keegi ei ole Itaalia karmikarvalise linnukoera tõu päritolus täiesti kindel, aga renessansiaja maalid kujutavad Itaalia karmikarvalisi pointereid, kes ei erine oluliselt tänapäeva tõust. Mõnikord nimetatakse teda ka spinone italiano'ks või Itaalia grifooniks. Tema kodumaal on tõugu juba pikka aega kasutatud mitmekülgse linnukoerana ning on ka populaarne HPR-koer (hunt, point, retrieve – jahi-, seisu- ja kättetoov koer), kuna ta on entusiastlik vees, kahlates läbi soode, nagu ta oleks kindlal maal.

Iseloom

Õrn, salliv ja seltsiv Itaalia karmikarvaline linnukoer on lõbus kaaslane, kes naudib inimeste seltskonda – olgu see aias mängimine või rahulolevalt pika jalutuskäigu lõpus peremehe jalgade juures pikutamine. Oluline on aktiivne kodu, kus ta saab regulaarselt palju õues liikuda.

Tervis

Itaalia karmikarvaline linnukoer on üldiselt terve ja tugev koer. Nagu paljudel teistel suurtel tõugudel, võib ka neil esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid.

Liikumine

Sellel koeral on vaja iga päev vähemalt kaks tundi liikumist. Tal on hea vastupidavus ja naudib kõiksugu tegevusi – alates HPR-tööst kuni ujumise või mänguasjade äratoomiseni (vees või maal).

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Itaalia karmikarvalisel linnukoeral on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Paks ja karm karv on 4–6 cm pikkune; koeral on puhmaskulmud ning habe/vuntsid, kuhu koguneb ila ja toit ning mis vajab regulaarset pühkimist. Karvkatet peaks harjama paaril korral nädalas ning vajadusel trimmima (sealt, kus surnud karvad välja turritavad).

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.